Beranë është qendra e njësis administrative me të njëjtin emër në Mal të Zi.

Beranë
Qytet
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi

HistoriaRedakto

Në enciklopedinë e tij, Sami Frashëri e përshkruan:[1]

Është një qytet qendër nënprefektureprefekturën e Pejës, të provincës së Kosovës, e cila gjendet afër kufirit lindor të Malit të Zi dhe 35 km në veriperëndim të Pejës, në buzë të lumit Lim. Është qytet i vogël dhe ka një xhami, një kazermë dhe një spital ushtarak.

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Frashëri, Sami (2002). Shqipëria dhe shqiptarët: Materiali nxjerrë nga "Diksionieri historik e gjeografik". Tiranë: Dajti 2000. f. 32. ISBN 9789992772027. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Lidhje të jashtmeRedakto


Koordinatat: 42°50′37″V 19°52′22″L / 42.84361°V 19.87278°L / 42.84361; 19.87278