Hape menynë kryesore

Beranë është qendra e njësis administrative me të njëjtin emër në Mal të Zi.

Beranë
Qytet
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi

Përmbajtja

HistoriaRedakto

Në enciklopedinë e tij, Sami Frashëri e përshkruan:[1]

Është një qytet qendër nënprefektureprefekturën e Pejës, të provincës së Kosovës, e cila gjendet afër kufirit lindor të Malit të Zi dhe 35 km në veriperëndim të Pejës, në buzë të lumit Lim. Është qytet i vogël dhe ka një xhami, një kazermë dhe një spital ushtarak.

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

ReferencatRedakto

  1. ^ Frashëri, Sami (2002). Shqipëria dhe shqiptarët: Materiali nxjerrë nga "Diksionieri historik e gjeografik". Përkthyer nga Zyber Hasan Bakiu. Tiranë: Dajti 2000. f. 32.  9789992772027.  Një parametër i panjohur |trans_title= është injoruar (ndihmë)


Lidhje të jashtmeRedakto

Koordinatat: 42°50′37″V 19°52′22″L / 42.84361°V 19.87278°L / 42.84361; 19.87278