Bydgoszcz (gjermanisht: Bromberg) është qytet në veri të Polonisë, në lumenjtë Brda dhe Visla. Sipas qershorit 2016, qyteti ka pasur 354,990 banorë, duke u bërë qyteti i tetë më i madh në Poloni.

Bidgoshç
Qytet
Kolazh me pamje nga Bydgoszcz
Kolazh me pamje nga Bydgoszcz
Popullsia
 • Gjithsej354.990
{{{postal_code_type}}}
prej 85-001 deri 85-950
TargatCB
Faqja zyrtarewww.bydgoszcz.pl

HistoriRedakto

Gjatë vitit 1629, afër fundit të luftës mes Polonisë dhe Suedisë, qyteti u pushtua nga ushtria suedeze e udhëhequr nga Mbreti Gustav i Suedisë. Qyteti u pushtua nga Suedia për herë të dytë më 1656 dhe për herë të tretë më 1657 gjatë Luftës së Dytë Nordike.

BinjakëzimetRedakto

Qyteti Shteti Data e nënshkrimit
Reggio Emilia   Italia 12.04.1962
Kragujevac   Serbia 23.07.1971
Manhajmi   Gjermania 26.11.1991
Hartford   SHBA 30.09.1996
Pavlodar   Kazakistani 10.04.1997
Perth   Skocia 9.05.1998
Cherkasy   Ukraina 13.09.2000
Kremenchuk   Ukraina 30.06.2004
Patras   Greqia 8.10.2004
Ningbo   Kina 28.12.2005
Wilhelmshaven   Gjermania 19.04.2006
Pitești   Rumania 22.06.2007

Stampa:Infobox settlementet kryesore të Polonisë