Bidgoshç

qytet në Poloni

Bydgoszcz (gjermanisht: Bromberg) është qytet në veri të Polonisë, në lumenjtë Brda dhe Visla. Sipas qershorit 2016, qyteti ka pasur 354,990 banorë, duke u bërë qyteti i tetë më i madh në Poloni.

Bydgoszcz
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Bydgoszcz
Stema_figura
Emblema
POL Bydgoszcz flag.svg
Flamuri
Vendndodhja
Bydgoszcz is located in Polonia
Bydgoszcz
Bydgoszcz

Koordinatat: 53°7′V 18°0′L / 53.117°V 18.000°L / 53.117; 18.000

Administrimi
Shteti Flamuri Polonia
Kryetari i Bashkisë Rafał Bruski
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 175,98 km2
Lartësia 28-107 m (m.n.d.)
Popullsia 354,990 banorë
Dendësia 2017,2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1038
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal prej 85-001 deri 85-950
Prefiksi (+48) 52
Targa CB
Faqja Zyrtare www.bydgoszcz.pl

HistoriRedakto

Gjatë vitit 1629, afër fundit të luftës mes Polonisë dhe Suedisë, qyteti u pushtua nga ushtria suedeze e udhëhequr nga Mbreti Gustav i Suedisë. Qyteti u pushtua nga Suedia për herë të dytë më 1656 dhe për herë të tretë më 1657 gjatë Luftës së Dytë Nordike.

BinjakëzimetRedakto

Qyteti Shteti Data e nënshkrimit
Reggio Emilia   Italia 12.04.1962
Kragujevac   Serbia 23.07.1971
Manhajmi   Gjermania 26.11.1991
Hartford   SHBA 30.09.1996
Pavlodar   Kazakistani 10.04.1997
Perth   Skocia 9.05.1998
Cherkasy   Ukraina 13.09.2000
Kremenchuk   Ukraina 30.06.2004
Patras   Greqia 8.10.2004
Ningbo   Kina 28.12.2005
Wilhelmshaven   Gjermania 19.04.2006
Pitești   Rumania 22.06.2007