24°23′42″S 25°32′42″E / 24.395°S 25.545°E / -24.395; 25.545

Republic of Botswana
Emblema - Botsvana
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Pula
(Gj. Set.: Shiu)
Vendndodhja - Botsvana
Vendndodhja - Botsvana

Botsvana ndodhet në pjesën jugore të Afrikës dhe është një vend kontinental. Botsuana me kufizohet me Afrikë e Jugut në jug dhe juglindje, me Namibinë në perëndim dhe veri, dhe me Zimbabven, në veri-lindje. Ajo e takon Zambian në një pikë të vetme.

Kryeqytet i Botsuanës është Gaborone.

Botsuana ka qënë protektorat britanik i quajtur Beçuanalend. Botsvana miratoi emrin e saj të ri mbas fitimit të pavarësisë në vitin 1966. Për katër dekada Botsuana ka pasur një drejtim të pandërprerë civil, politika progresive sociale, si dhe investime të rëndësishme kapitale, duke krijuar kështu një nga ekonomitë më dinamike në Afrikë. Nxjerrja e mineraleve, kryesisht diamant, dominon aktivitetin ekonomik. Turizmi është një sektor në rritje për shkak të praktikave të ruajtjes së natyrës. Botsuana ka një nga normat më të larta në botë të infektimit me HIV/AIDS, por edhe një nga programet më progresive dhe gjithëpërfshirëse në Afrikë për trajtimin e sëmundjes.

Historia

Redakto
Artikulli kryesor : Historia

Politika

Redakto
Artikulli kryesor : Sistemi shtetëror

Njësitë administrative

Redakto

Botsuana është e ndarë në nëntë distrikte :

  • 1. Distrikti Qendror
  • 2. Distrikti Ghanzi
  • 3. Distrikti Kgalagadi
  • 4. Distrikti Kgatlend
  • 5. Distrikti Kueneng
  • 6. Distrikti Veri Lindor
  • 7. Distrikti Veri Perëndimor
  • 8. Distrikti Jug Lindor
  • 9. Distrikti Jugor

Gjeografia

Redakto

Sipërfaqja e përgjithshme e Botsuanës është 581 mijë e 730 km2 prej së cilës 15.000 km2 janë ujë. Botsuana shtrihet rreth koordinatave gjeografike 22° 00' J, 24° 00' L.

Botsuana nuk ka vijë bregdetare ndërsa vija kufitare është 4.013 km e gjatë.

Klima në Botsuanë është gjysmë shkretinore, me dimër të nxehtë e verë me vapë.

Relievi i Botsuanës dominohet nga fushat dhe luginat jo aq të thella dhe në jugperëndim nga shkretëtira Kalahari. Pika më e ultë e relievit 513 m është në vendin e bashkimit të lumenjve Limpopo dhe Shashe dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 1.489 metrave në bjeshkët Tsodilo (ang.: Tsodilo Hills ), në pjesën veriperëndimore të vendit afër kufirit me Angolën e Namibin.

Ekonomia

Redakto
Artikulli kryesor : Ekonomia

Demografia

Redakto
Artikulli kryesor : Demografia

Kultura

Redakto
Artikulli kryesor : Kultura
Telekomunikacioni
Transporti
Ushtria
Turizmi

Lidhje të jashtme

Redakto
  Commons: Botsvana – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
  Commons: Botsvana – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale