Budva është qytet dhe njëherit qendër e njësisë administrative me të njëjtin emërMal të Zi.

Budua
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej11.058

Gjeografia Redakto

Demografia Redakto

Statistikat Redakto

Viti Banorë Grafiku
1948 687  
1953 812
1961 1349
1971 2550
1981 4684
1991 7178
2003 11058

Shih edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Tourist Internet Guide


42°17′17″N 18°50′33″E / 42.28806°N 18.84250°E / 42.28806; 18.84250