Budua

qytet bregdetar në Mal të Zi

Budva është qytet dhe njëherit qendër e njësisë administrative me të njëjtin emërMal të Zi.

Budua
Budva, view from Gospostina.jpg
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej11.058

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

StatistikatRedakto

Viti Banorë Grafiku
1948 687  
1953 812
1961 1349
1971 2550
1981 4684
1991 7178
2003 11058

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Tourist Internet Guide


Coordinates: 42°17′17″N 18°50′33″E / 42.28806°N 18.84250°E / 42.28806; 18.84250