Budva është qytet dhe njëherit qendër e njësisë administrative me të njëjtin emërMal të Zi.

Budva
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 11058 banorë

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

StatistikatRedakto

Viti Banorë Grafiku
1948 687  
1953 812
1961 1349
1971 2550
1981 4684
1991 7178
2003 11058

Shih edheRedakto

Tourist Internet Guide

Lidhje të jashtmeRedakto


Koordinatat: 42°17′17″V 18°50′33″L / 42.28806°V 18.84250°L / 42.28806; 18.84250