Candice Bergen

aktore dhe modele amerikane


Candice Patricia Bergen (e lindur më 9 maj 1946) është aktore e njohur amerikane.

Candice Bergen
Candice Bergen cropped.jpg
Candice Bergen.
Informacione personale
Vendlindja Beverly Hills, Los Angeles,California SHBA
Kombësia amerikane

Është bërë e famshme me serinë televizive "Murphy Brown" . Candice në fillim punoi si gazetare, ndërsa punimet e saj i botuan në revistat e njohura siq’ janë Life dhe Playboy. Ka shkruar veprën për teatër The Freezer , e cila është e renditur si njëra ndër veprat më të mira më 1968. Në fillim të karierës është marrë edhe me manikenizëm. Në film debytoi më 1966 me një rol në filmin “Grupi”(The Group). Më 1970 ishte partnere e aktorit tonë të njohur Bekim Fehmiu në filmin The Adventurers. Ka fituar katër çmime Emmy, tri Globe të arta dhe është nominuar për Oscar Është e ve e regjisorit të njohur francez Louis Malle me të cilin ka një fëmijë.

FilmografiaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto