Carrie Derick

botaniste dhe gjeneciste kanadeze

Carrie Matilda Derick (14 janar 1862 – 10 nëntor 1941)[2] ishte një botaniste dhe gjenetiste kanadeze, profesoresha e parë femër në një universitet kanadez dhe themeluesja e Departamentit të Gjenetikës së Universitetit McGill.[3][4]

Carrie Matilda Derick
Carrie Derick.jpg
Carrie Derick në Toronto në një takim të Shoqatës Britanike për Përparimin e Shkencës, Gusht [1]
U lind nëJanar 14, 1862(1862-01-14)
Clarenceville, Kanada Lindore
VdiqNëntor 10, 1941 (79 vjeç)
Montreal, Quebec
Kombësiakanadeze
Punësimigjenetiste; botaniste
Njohur përProfesoresha e parë në Kanada

Jeta dhe edukimi i hershëmRedakto

Lindur në Townshipin Lindor në Clarenceville, Kanada Lindore (tani Quebec) në 1862, Derick u arsimua në Akademinë Clarenceville (një shkollë gramatikore në Montreal).[3][5][6] Ajo filloi mësimet deri në moshën pesëmbëdhjetë vjeç.[5][6] Derick më vonë mori trajnimin e mësuesve në Shkollën Normale McGill, duke u diplomuar në 1881 si një fituese e Medaljes së Artë të Princit të Uellsit.[2][7] Ajo pastaj vazhdoi të bëhej mësuese e shkollës në Clarenceville dhe Montreal, dhe më vonë shërbeu si drejtuese (në moshën nëntëmbëdhjetë vjeç) të Akademisë Clarenceville.[5][6][2][8]

Në 1889, Derick ndoqi një BA nga Universiteti McGill, dhe u diplomua në 1890, në krye të klasës së saj në shkencën natyrore me nderime të klasit të parë, GPA më e lartë (94%) atë vit, dhe mori Medaljen e Artë Logan. [3][5][6][2][7][8] Klasa e saj e diplomimit përfshinte dy gra të tjera të shquara kanadeze: Elizabeth Binmore dhe Maude Abbott.Ajo filloi mësimet në Institutin Trafalgar për Vajzat në 1890, ndërsa gjithashtu punoi me kohë të pjesshme si demonstruesja e parë femër e botanikës në McGill.[3][6][2]

Në 1891, Derick filloi programin e saj master në McGill nën mbikqyrjen e David Penhallow dhe mori MA në botanikë brenda katër viteve (1896), ndërsa mbajti dy punë të njëkohshme. [3][2][1] Më pas ajo ndoqi Universitetin e Bonit, Gjermani, në 1901 dhe përfundoi studimin e kërkuar për një doktoraturë, por nuk iu dha një doktoratë zyrtare pasi Universiteti i Bonit nuk u jepte diploma Ph.D. grave në atë kohë.[3][6][2][9]

Derick gjithashtu studioi në Universitetin e Harvardit për tre verë, Royal College of Science, Londër në 1898 dhe Laboratorin Biologjik Detar në Woods Hole, Massachusetts për shtatë verë.[6][2][7]

KarrieraRedakto

Arritja si profesore universitareRedakto

Pas hulumtimit të saj për doktoraturë, Derick pastaj u kthye në Universitetin McGill.[3] Duke pasur parasysh shtatë vitet e mëparshme të mësimdhënies, kërkimit shkencor, punës së administratës dhe botimit (pa pagesë) në Universitetin McGill, Derick i shkroi direkt drejtorit Peterson dhe u promovua në pozitën e profesorit asistent në një të tretën e pagës së homologëve të saj meshkuj në vitin 1905. [3][2]

Në vitin 1909, kur Penhallow (ish mbikëqyrësi i Derick-it të ish-masterit, asokohe kryetari i Departamentit të Botanisë në Universitetin McGill) u sëmur, Derick mori rolin e tij si kryetare.[3] Penhallow ndërroi jetë në vitin 1910.[3] Pas vdekjes së Penhallow, Derick vazhdoi të drejtonte departamentin për tre vjet.[3][5][2] Në 1912, Universiteti McGill filloi një kërkim për një krzetar të ri të departamentit dhe nuk e rekrutoi Derick, megjithë përvojën e saj të mëparshme ose mbështetjen e fortë që mori.[6][2]

Në vend të kësaj, Derick u emërua zyrtarisht si profesore e botanikës morfologjike nga Universiteti McGill në 1912.[3][5][6][2][9][10] Kjo bëri që Derick të jetë gruaja e parë si në Universitetin McGill, ashtu edhe në Kanada, që arriti titullin profesore universitare.[3][5][2][9][10] Sidoqoftë, botanika morfologjike nuk ishte ekspertizë kërkimore e Derick-ut, dhe ky pozicion i ri nuk erdhi me një ngritje të pagave, ose një vend në fakultet.[3][5][6][2][9][10] Derick iu tha nga presidenti i Universitetit McGill se ky ishte një "titull mirësjellje" dhe ajo nuk ishte në të vërtetë një profesore.[10] Për më tepër, kryesia e re e departamentit të botanikës e caktoi punën e Derick si të përshtatshme për një demonstruese, dhe jo profesore.[10]

Derick vazhdoi të këmbëngulë në rolin e saj dhe u kthye në mësimdhënie dhe kërkime pasi u punësua një demonstrues i ri. [10] Më vonë ajo bëri kërkesë që titulli i saj të ndryshohej në profesor të morfologjisë krahasuese dhe gjenetikës për të qenë më përfaqësues i ekspertizës dhe interesave të saj kërkimore. [2]

Derick themeloi departamentin e gjenetikës së Universitetit McGill.[3] Ajo krijoi kursin Evolucioni dhe Gjenetika (i pari i këtij lloji në Kanada) dhe publikoi një numër botimesh akademike mbi botanikën.[3][2] Ajo ishte një nga gratë e pakta që u regjistrua në Burrat Amerikanë të Shkencave (1910) .[4][6][2]

Për shkak të shëndetit të dobët, Derick u tërhoq në 1929.[3][2] Universiteti McGill i dha Derick-ut titullin e nderit të "profesorit emerita", duke e bërë atë si profesoreshën e parë femër emeritus në Kanada.[3][2][9]

Shërbimi dhe përkrahjaRedakto

Derick ishte një lidere në feminizmin e hershëm: duke luftuar për të drejtën e grave për arsim, votim dhe punë.[7] Derick gjithashtu bashkë-themeloj dhe ishte një anëtare e përjetshme e Këshillit Kombëtar të Grave.[3][5] Bashkëthemeluesja e saj ishte Maude Abbott : Kardiologe pioniere e McGill dhe kuratore e Muzeut Mjekësor.[3]

Derick ishte anëtare e Shoqërisë Mu Iota, një grup emri i të cilit u ndryshua më vonë në Shoqërinë Alumnae. [11] Ajo ishte një anëtare e Shoqatës Amerikane për Përparimin e Shkencës, nënkryetare e Shoqërisë së Historisë Natyrore të Montrealit dhe anëtare e Shoqatës Botanike të Amerikës, Shoqatës Amerikane të Gjenetikës, Klubit Filozofik të Montrealit, Shoqatës Kanadeze të Shëndetit Publik, etj. Komiteti Ekzekutiv i Këshillit Kombëtar të Arsimit dhe gruaja e parë në Komitetin Protestant të Udhëzimeve Publike, Quebec, nga viti 1920 deri më 1937.[6][2][7]

Derick ishte gjithashtu presidente e Shoqatës së Suffrage Montreal nga 1913 deri në 1919. [3] Ajo mbështeti publikisht kontrollin e lindjes në Kanada (e cila ishte atëherë e paligjshme nga 1891 deri në 1969).[3][2] Në 1915, Derrick u përball me kryeministrin e atëhershëm të Quebec, Sir Lomer Gouin, lidhur me pikëpamjet e tij mbi temën e kontrollit të lindjes.[3][6] Derick mbështeti gjithashtu shkaqe të tjera shoqërore, duke përfshirë nevojën e frekuentimit të detyrueshëm të shkollës për fëmijët dhe kujdesin për fëmijët 'jonormal'.[2]

Në 1914, Derick mbështeti Annie Langstaff, gruaja e para e diplomuar për drejtësi nga Universiteti McGill, në përpjekjen e saj të pasuksesshme për t'u bashkuar me avokatinë e Quebec.[3] Një nga studentët e Derick, Faith Fyles, vazhdoi të bëhej ndihmës botaniste në Fermën Qendrore Eksperimentale në Otava.

VdekjaRedakto

Derick vdiq më 10 nëntor 1941 në Montreal, Quebec. [3][10]

Njohje pas vdekjesRedakto

Një rrugë (Rue Carrie-Derick) është emëruar pas saj në rrethin Jugperëndimor të Montrealit. Një çmim është krijuar për nder të saj në Universitetin McGill, me titullin Carmimi Carrie M. Derick për Diplomim në Mbikëqyrjen dhe Mësimdhënien. [12]

Derick u caktua si një person Historik Kombëtar në vitin 2007. [13] Në ditëlindjen e saj të 155-të në 2017-ën, ajo u njoh përmes një Google Doodle.[9]

ÇmimetRedakto

 • Çmimi J.C. Weston [7]

ReferimeRedakto

 1. ^ a b "Carrie M. Derick (1862-1941), standing outside building". Smithsonian Institution Archives. Smithsonian Institution. Marrë më 25 prill 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v "Carrie Derick | The Canadian Encyclopedia". The Canadian Encyclopedia. Marrë më 23 shtator 2018. {{cite encyclopedia}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y Birker, Ingrid. "Carrie Derick: Canada's first female professor taught at McGill". McGill Reporter. McGill Publications. Arkivuar nga origjinali më qershor 5, 2012. Marrë më korrik 10, 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b "From the archives: Fiery suffragette fought to make women 'persons'". Montreal Gazette. dhjetor 3, 2017. Marrë më shtator 23, 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b c d e f g h i "Carrie Derick". McGill Library (në anglisht). Marrë më 23 shtator 2018.
 6. ^ a b c d e f g h i j k l m Forster, Merna (12 nëntor 2014). Canadian Heroines 2-Book Bundle: 100 Canadian Heroines / 100 More Canadian Heroines. Dundurn. ISBN 9781459730878. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b c d e f Sterling, Keir Brooks, red. (1997). "Derick, Carrie (Matilda)". Biographical dictionary of American and Canadian naturalists and environmentalists. Westport, CT: Greenwood Publishing Group. fq. 204–206. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b "Carrie Derick". Library and Archives Canada. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2018. Marrë më 22 shtator 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b c d e f Woollaston, Victoria. "The best Google Doodles celebrating tech, science and culture". Marrë më 23 shtator 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b c d e f g "Science: Carrie Derick". library.usask.ca. Marrë më 2018-09-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Gillett, Margaret (1981). We Walked Very Warily: A History of Women at McGill. Montreal, Quebec, Canada: Eden Press Women's Publications. fq. 372. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Carrie M. Derick Award for Graduate Supervision and Teaching". Graduate and Postdoctoral Studies (në anglisht). Marrë më 2018-09-23.
 13. ^ Carrie Matilda Derick National Historic Person, Directory of Federal Heritage Designations, Parks Canada, 2012

Linqe te jashtmeRedakto