Ottawa (anglisht: /ˈɒtəwə/, frëngjisht: /ɔtaˈwa/) është kryeqyteti i Kanadasë. Qyteti ka një popullsi prej 952.000 banorësh, e zë vendin e katërt për nga madhësia në Kanada dhe vendin dytë në provincën Ontario. Zona e Ottawës-Gatineau (gjithashtu e njohur si National Capital Region) ka një popullsi prej 1.236.324 banorësh, i katërti sipas madhësisë nga qytetet e zonës. Ottawa është vendosur në pjesën juglindore të Ontarios në luginën e lumit Ottawa që është një lum i lundrueshëm, ndodhet midis kufirit të Ontarios dhe Kebekut.

Otava
Anglisht, Frëngjisht : Ottawa
Qytet
noform
Pamje nga Ottawa
Stema_figura
Emblema e Otavës
Flag of Ottawa, Ontario.svg
Flamuri i Otavës
Vendndodhja
Otava is located in Kanadaja
Otava
Otava
Vendndodhja e Otavës në Kanada

Otava is located in Ontario
Otava
Otava
Vendndodhja e Otavës në Ontario

Koordinatat: 45°25′15″V 75°41′24″P / 45.42083°V 75.69000°P / 45.42083; -75.69000

Administrimi
Shteti Flamuri Kanadaja
Rajoni Rajoni i Kryeqytetit Kombëtar
Provinca Ontario
Kryetari i Bashkisë Jim Watson
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.778,13 km2
Lartësia 70 m (m.n.d.)
Popullsia (2014) 951.727 banorë
Dendësia 316,6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1826
Vendasit otavanë
Zona Kohore (UTC-5)
Verore (UTC-4)
Kodi Postal K0A, K1A-K4C
Prefiksi 613, 343
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar Macdonald-Cartier i Otavës (YOW)
Koordinatat 45° 25′ 15″ Veri

75° 41′ 24″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.ottawa.ca


Vendodhja e Otavës në Provincën e Ontarios

Ottawa është një bashki në Provincën e Ontarios. Megjithëse kjo nuk përbën një rast të veçantë, Ottawa është caktuar si kryeqytet federal kombëtar, që përfshin Kebekun dhe komunën fqinje Gatineau.

Otava qeveriset nga 24 antarë të këshillit të qytetit, të cilët zgjidhen nga banorët e Ottawës në zgjedhje të drejtpërdrejta. Këshilltarët e qytetit kanë përgjegjësi për mirëmbajtjen dhe efikasitetin e shërbimeve të mëposhtme: zjarrfikësit, mjekësinë, departamentin e policisë, furnizimin me ujë, transportin, riciklimin dhe grumbullimin e plehrave, rrjetin e kanalizimeve etj. Kryetari i bashkisë së Ottawës është Jim Watson.

HistoriaRedakto

Origjina e emrit „Ottawa“ rrjedh nga fjala algonkuine adawe, që do të thotë „të tregëtosh“. Fjala i referohet popullsisë vendase të cilët përdornin lumin për tregti, gjueti, peshk, kamp, bimë korrjes, ceremonitë, dhe për përdorime të tjera tradicionale. Hartat e para të bëra për zonën filluan ta quajnë lumin sipas këtyre popujve.

Për shekuj me radhë, njerëzit Algonkuin kanë tregëtonin përmes rrugëve ujore të lumit Otava dhe lumit Rideau duke i transportuar mjetet e lundrimit nëpër zonën midis dy lumenjve. Udhëtari francez Étienne Brûlé u vlerësua si evropiani i parë që pa Ujëvarën Chaudière në vitin 1610, dhe edhe ai kishte për Portage kaluara e tyre për të marrë më tej në brendësi. Nuk kishte vendbanim në zonë deri në fillim të viteve 1800, kur u themelua Gatineau në afërsi të ujëvarës, por përtej lumit Otava përballë Otavës së sotme.

Ndërtimi i Kanalit Rideau, i nxitur nga shqetësimet për mbrojtje pas Luftës së vitit 1812 dhe planet e bërë nga koloneli By dhe Guvernatori i Përgjithshëm Dalhousie filloi menjëherë pas 26 shtatorit 1826, kur u themelua Bztown qyteti paraardhës i Ottawës. Kolonel By ishte një zyrtar i Inxhinierëve Mbretërorë i emëruar nga Qeveria Perandorake në 1827 për të drejtuar ndërtimin e Kanalit të Rideau.

Menjëherë pas kësaj, Mbretëresha Viktoria zgjodhi Otavën si kryeqytet të Kanadasë dhe ndërtesat e parlamentit në Kogdrën e Parlamentit përfunduan shpejt. Gjithashtu në këtë kohë, rritja e eksportit çoi në ndërtimin e hekurudhave për të lehtësuar transportin e mallrave në tregje, veçanërisht në Shtetet e Bashkuara. Në fillim të viteve 1900 industria e lëndës së drurit pësoi rënie si rezultat i pakësimit të kërkesës.

Rritja vazhdoi në shekullin e 20-të, dhe me 1960, Plani Greber transformoi pamjen e kryeqytetit dhe hoqi pjesën më të madhe të infrastrukturës së vjetër industriale. Në vitet 1980, Ottawa u bë e njohur si Silicon Valley e veriut pas krijimit të kompanive të mëdha të teknologjisë së lartë, duke sjellë prosperitet ekonomik dhe duke çuar në rritje të madhe të popullsisë në dekadat e fundit të shekullit.

GjeografiaRedakto

KlimaRedakto

TransportiRedakto

Pika e referimit dhe institucionet kryesoreRedakto

SportiRedakto

QeveriaRedakto

DemografiaRedakto

Origjina etnike Popullata Përqindja
Kanadezë 227.490 28,4 %
Anglezë 194.845 24,3 %
Irlandezë 180.525 22,5 %
Francezë 172.165 21,5 %
Skocezë 158.340 19,8 %
Gjermanë 67.660 8,4 %
Italianë 39.230 4,9 %
Kinezë 34.435 4,3%
Polakë 25.685 3,2 %
Hollandezë 22.700 2,8 %
Indianë të Amerikës 21.600 2,7 %
Indian 20.525 2,6 %

EdukimiRedakto

ReferimetRedakto

Qytetet simotraRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto