Jacoba Francisca Maria "Cobie" Smulders[1] (lindur më 3 prill 1982)[2] është një aktore dhe modele kanadeze. Ajo është e njohur më së miri për rolin e saj si Robin Scherbatsky në sitcomin e CBS-së How I Met Your Mother (2005–2014) dhe si agjentja SHIELD e Maria Hill në filmat superhero të Universitetit Kinematik Marvel, The Avengers (2012), Captain America: The Soldier Winter (2014), Avengers: Age of Ultron (2015), Avengers: Infinity War (2018), Avengers: Endgame (2019), dhe Spider-Man: Far From Home (2019).

Cobie Smulders
Smulders në vitin 2019
U lind në3 prill 1982
KombësiaKanadeze
ArsimiLord Byng Secondary School
ProfesioniAktore, modele
Vite aktiviteti2002-sot
Bashkëshorti/jaTaran Killam (m. 2012)
Fëmijë2

Filmat e tjerë të Smulders përfshijnë Safe Haven (2013), They Came Together (2014), Results (2015) dhe Jack Reacher: Never Go Back (2016). Ajo luan si Dex Parios në serialin dramë të krimit ABC Stumptown (2019–aktual).

Jeta e hershme

Redakto

Smulders lindi në Vancouver, British Columbia, nga një baba holandez dhe një nënë britanike. Ajo u rrit në White Rock, British Columbia dhe më vonë u transferua në lagjen e pasur West Point Grey në Vancouver për të ndjekur shkollën e mesme në shkollën e mesme Lord Byng. Ajo u emërua sipas stërtezes së saj, nga e cila fitoi pseudonimin "Cobie".[3] Smulders e përshkruan veten si "një dëgjues të rrjedhshëm" të frëngjishtes.[4] Ajo ka katër motra: Melissa, Amy, Fiona dhe Julie.

Karriera

Redakto
 
Smulders dhe Neil Patrick Harris më 2013

Roli i parë i aktrimit i Smulders ishte si mysafire në serialin e fiction shkencor të Showtime, Jeremiah, dhe ajo është shfaqur në disa seri televizive që nga ajo kohë, duke përfshirë një rol të përsëritur në The L Word. Roli i saj i parë i përhershëm i serialit ishte në serialin jetëshkurtër ABC Veritas: The Quest, i cili u zhvillua për një sezon. Pas anulimit të Veritas, Smulders u hodh si reporterja televizive Robin Scherbatsky në sitcomin e CBS-së How I Met Your Mother më 2005, duke mbetur në shfaqje për nëntë sezonet e saj.

Jeta personale

Redakto

Smulders u fejua me Taran Killam në janar 2009 pasi u takuan në një parti të një miku të ndërsjellë pesë vjet më parë.[5] Ata u martuan më 8 shtator 2012, në Solvang, California.[6] Çifti banon në Palisades të Paqësorit, Kaliforni .[7] Ata kanë dy vajza së bashku: Shaelyn Cado Killam, e lindur më 16 maj 2009, dhe Janita Killam, e lindur më 4 janar 2015.[8][9][10]

Në vitin 2015, Smulders zbuloi se ajo ishte diagnostikuar me kancer të vezores në moshën 25 vjeç, derisa po xhironin sezonin e tretë të How I Met Mother Your më 2007. Ajo kishte operacione për të larguar dy tumore nga vezoret e saj, por kanceri ishte përhapur në nyjet limfatike të saj, duke rezultuar në nevojën për operacione të shumta gjatë dy viteve.[11]

Filmografia

Redakto
Viti Titulli Roli Shënime
2004 Walking Tall Bukuria ekzotike
2004 Ill Fated mary [12]
2005 The Long Weekend Ellen
2006 Escape Brune psikotike Film i shkurtër
2006 Dr. Miracles Zonja Peterson Filmi i shkurtër
2007 The Storm Awaits Anabella DeLorenzo Filmi i shkurtër [13]
2009 The Slammin' Salmon tara
2012 The Avengers Maria Hill
2012 Grassroots Clair
2013 Safe Haven Carly Jo Wheatley
2013 Delivery Man Emma
2014 The Lego Movie Wonder Woman (zë)
2014 They Came Together Tiffany Amber Thigpen
2014 Captain America: The Winter Soldier Maria Hill
2015 Unexpected Samantha Abbot [14]
2015 Results kat
2015 Avengers: Age of Ultron Maria Hill
2016 The Intervention rubin
2016 Jack Reacher: Never Go Back Major Susan Turner
2017 Literally, Right Before Aaron Allison
2017 Killing Gunther Lisa McCalla
2018 Avengers: Infinity War Maria Hill
2018 Alright Now Joanne Skye
2019 The Lego Movie 2: The Second Part Wonder Woman (zë)
2019 Avengers: Endgame Maria Hill
2019 Spider-Man: Far From Home Maria Hill / Soren

Televizion

Redakto
Viti Titulli Roli Shënime
2002 Special Unit 2 Zoe Episodi: "Dëshira"
2002 Jeremiah Deborah Episodi: "Nderi i hajdutëve"
2003 Tru Calling Sarah Webb Episodi: "Vëllai i kujdestarit"
2003 Veritas: The Quest Juliet Droil Roli kryesor; 13 episode
2004 Smallville Shannon Bell / Eve Andrews Episodi: "Bound"
2005 Andromeda Jillian Rhade 2 episode
2005 The L Word Leigh Ostin 4 episode
2005-2014 How I Met Your Mother Robin Scherbatsky Roli kryesor; 208 episode
2010 How to Make It in America Hayley Episodi: "Pilot"
2013-2015 Agents of S.H.I.E.L.D. Maria Hill 3 episode
2013 Comedy Bang! Bang! vetë Episodi: "Cobie Smulders vesh një fustan të zi dhe të bardhë pa rrip"
2015 Best Time Ever with Neil Patrick Harris vetë Episodi: "Tyler Perry"
2016 Animals. Anni (zëri) Episodi: "Fluturon".
2017 A Series of Unfortunate Events Nëna / Znj kënetë Roli i përsëritur; 8 episode
2017 Nature Cat Qen natyror (zëri) Episodi: "Ndrojtja e Oqeanit"
2017-2019 Friends from College Lisa Turner Roli kryesor; 16 episode
2019 Arrested Development Lucille Bluth e re 3 episode [15]
2019 pranishme Stumptown Parios Dexadrine "Dex" Roli kryesor; 18 episode
2019 Room 104 Marian Wallace Episodi: "Mbledhësi i ekzemplarëve"
2020 Simpsons Hydrangea (zë) Episodi: " Bart the Bad Guy "

Teatër

Redakto
Viti Titulli Roli Shënime
2010 Love, Loss, and What I Wore Karakteri kryesor 10 qershor 2010 - 26 qershor 2010
Teatri Westside
2017 Present Laughter Joanna Lyppiatt 5 prill 2017 - 2 korrik 2017
Teatri i Shën James

Çmime dhe nominime

Redakto
Viti Çmimi Kategoria Vepra Rezultati
2013 EWwy Award Aktorja më e mirë Mbështetëse - Komedi How I Met Your Mother Fitues/e
2014 People's Choice Award Favorite TV Gal Pals (ndarë me Alyson Hannigan) Kandidat/e
2017 Theatre World Award Present Laughter Honoree

Referime

Redakto
 1. ^ "Cobie Smulders on life after "How I Met Your Mother"" (në anglisht). CBS News. 30 mars 2014. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2014. Marrë më 13 tetor 2014.
 2. ^ "UPI Almanac for Wednesday, April 3, 2019" (në anglisht). United Press International. 3 prill 2019. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2019. Marrë më 15 shtator 2019. actor Cobie Smulders in 1982 (age 37)
 3. ^ "Cobie Smulders on The Late Late Show with Craig Ferguson" (në anglisht). YouTube. 18 prill 2008. Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2014. Marrë më 1 gusht 2013.
 4. ^ Johnson, Brian D. (16 nëntor 2013). "'It's always in my back pocket': Cobie Smulders on Canadian identity". Maclean's (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2014. Marrë më 27 dhjetor 2013.
 5. ^ Alexander, Reagan (28 janar 2009). "HIMYM's Cobie Smulders Flashes Her New Engagement Ring". People (në anglisht). Marrë më 25 nëntor 2009.
 6. ^ ""SNL's" Taran Killam Marries "How I Met Your Mother's" Cobie Smulders — Exclusive" (në anglisht). RumorFix. 8 shtator 2012. Marrë më 9 shtator 2012.
 7. ^ "Cobie Smulders buys Pacific Palisades home for $5.6M" (në anglisht). The Real Deal (magazine). Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2020. Marrë më 10 maj 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 8. ^ León, Anya (3 korrik 2009). "It's a Girl for Cobie Smulders". People (në anglisht). Marrë më 25 nëntor 2009.
 9. ^ "Taran Killam and Cobie Smulders Expecting Second Child". People (në anglisht). 21 tetor 2014. Marrë më 21 tetor 2014.
 10. ^ Klassen, Anna (26 janar 2015). "'Unexpected' Star Cobie Smulders & Director Kris Swanberg On Finally Making a Pregnancy Film From the Female Perspective" (në anglisht). Marrë më 30 janar 2015. I'm in Sundance and I have a three week old baby, so I can certainly relate.
 11. ^ Serico, Chris (23 prill 2015). "'I had tumors on both ovaries': Cobie Smulders reveals cancer scare". Today (US TV show) (në anglisht). Marrë më 26 prill 2015.
 12. ^ Bobbin, Jay (13 gusht 2006). "Cobie Smulders - Chicago Tribune" (në anglisht).
 13. ^ "The Storm Awaits (episode three)". YouTube (në anglisht). Very Advanced Productions. 15 shkurt 2007.
 14. ^ "NBA Star Chris Webber To Exec Produce Cobie Smulders Drama 'Unexpected'". Deadline Hollywood (në anglisht). 7 janar 2015. Marrë më 7 janar 2015.
 15. ^ Snierson, Dan (7 mars 2019). "Arrested Development: Cobie Smulders and Taran Killam to play Lucille and George Sr". Entertainment Weekly (në anglisht).

Lidhje të jashtme

Redakto
Parardhësi 
Michelle Monaghan (2010–2011)
Voice of
Wonder Woman
Pasardhësi 
'