Dénia

komunë në Spanjë


Dénia është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Marina Alta, të provincës Alicante, në Komunitetin e Valencias. Dénia ka 44.455 banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 66.2 km2.

Dénia
Spanjisht : Denia
Komunë
noform
View of Dénia from the Montgó out to sea
Stema_figuraBandera de Dénia.svg
Vendndodhja
Dénia is located in Spanjë
Dénia
Dénia

Koordinatat: 38°50′40″V 0°6′40″L / 38.84444°V 0.11111°L / 38.84444; 0.11111

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Komuniteti i Valencias
Provinca Alicante
Qarku Marina Alta
Kryetari i Bashkisë Ana María Kringe Sánchez
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 66.2 km2
Lartësia 22 m (m.n.d.)
Popullsia 44.455 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit katalane: denier, deniera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 3700
Koordinatat 38° 50′ 40″ Veri

0° 6′ 40″ Lindje

Faqja Zyrtare www.denia.es

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto