Delta Junction, Alaska (Delta Junction) është një qytet në qarkun Southeast Fairbanksshtetit federal Alaska, SHBA. Në Delta Junction, Alaska jetojnë 958 banorë (2010). Qyteti ka një sipërfaqe prej 44.7 km2 (17.3 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 353 m (1158 ft).

Delta Junction, Alaska
Delta Junction
qytet
Aerial view showing Delta Junction and neighboring Big Delta, as it appeared in 1973.
Aerial view showing Delta Junction and neighboring Big Delta, as it appeared in 1973.
Popullsia
 • Gjithsej958
Faqja zyrtareci.delta-junction.ak.us

Historia Redakto

Gjeografia Redakto

Referime Redakto

  1. ^ 2015 Alaska Municipal Officials Directory. Juneau: Alaska Municipal League. 2015. fq. 51. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ 1996 Alaska Municipal Officials Directory. Juneau: Alaska Municipal League/Alaska Department of Community and Regional Affairs. janar 1996. fq. 46. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Delta Junction, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale