Denzel Washington

basketbollist amerikan

Denzel Hayes Washington Jr. (lindi më 28 dhjetor 1954) është një aktor, producent dhe regjisor amerikan. I njohur për punën e tij të gjithanshme që përfshin mbi katër dekada në ekran dhe skenë, Washington është konsideruar si një nga aktorët më të mirë të brezit të tij, me The New York Times që e quajti atë aktorin më të madh të shekullit të 21-të në vitin 2020.[1] Washington ka marrë një sërë nderimesh, duke përfshirë dy Academy Awards, një Tony Award, dy Golden Globe Awards, si dhe Cecil B. DeMille Award dhe AFI Life Achievement Award, dhe nominime për dy Primetime Emmy Awards.

Denzel Washington
Washington më 2018
U lind në
Denzel Hayes Washington Jr.

(1954-12-28) 28 dhjetor 1954 (69 vjeç)
ArsimiFordham University (BA)
American Conservatory Theater
Profesioni
 • Aktor
 • regjisor
 • producent
Vite aktiviteti1975–tani
Bashkëshorti/ja
Pauletta Pearson
(m. 1983)
Fëmijë4, përfshirë John David dhe Olivia
ÇmimetLista e plotë
NderimetMedalja Presidenciale e Lirisë (2022)

Pas trajnimit në American Conservatory Theater, Washington filloi karrierën e tij në teatër, duke aktruar në shfaqje off-Broadway. Ai u bë i njohur për herë të parë në serinë e dramës mjekësore të NBC St. Elsewhere (1982–1988), dhe në filmin e luftës A Soldier's Story (1984). I nominuar për 10 Academy Awards, Washington fitoi Aktorin më të Mirë Dytësor për rolin e një ushtari të Luftës Civile Amerikane në filmin Glory (1989) dhe Aktorin më të Mirë për rolin e një polic të korruptuar në Training Day (2001). Një protagonist i shquar, ai ka luajtur gjithashtu në një sërë filmash të tjerë, duke përfshirë Mo' Better Blues (1990), Mississippi Masala (1991), Philadelphia (1993), Courage Under Fire (1996), Remember the Titans (2000), Man on Fire (2004), Inside Man (2006), dhe American Gangster (2007). Ai luajti në trilogjinë The Equalizer (2014–2023) dhe drejtoi dhe luajti në filmat Antwone Fisher (2002), The Great Debaters (2007), dhe Fences (2016).

Washington bëri debutimin e tij në BroadwayCheckmates (1988). Ai fitoi Tony Award për Aktorin më të Mirë në një Shfaqje për luajtjen në dranën e August Wilson Fences (2010). Washington më vonë drejtoi, prodhoi dhe luajti në përshtatjen e filmit më 2016. Ai është kthyer që atëherë në Broadway në ringjalljet e shfaqjes së Lorraine Hansberry A Raisin in the Sun (2014) dhe shfaqjes së Eugene O'Neill The Iceman Cometh (2018).

Karriera

Redakto

Fituesi i shumë çmimeve, aktori Denzel Washington është një nga më të suksesshmit në Hollivud. Ai ka inteligjencë dhe ekuilibër, cilësi që i sjell në të gjitha rolet e tij.

Nga roli i tij i skllavit të zemëruar megjithatë kurajoz në dramën e luftës civile Glory, në atë të aktivistit Maclom X me të njëjtin titull, rolet e Denzel Washington janë shpesh emocional duke i dhënë audiencës ndjeshmërinë e madhështisë. Ai ndërron pa problem nga filmat me veprime në ato role që eksplorojnë shpirtin e madh njerëzor dhe kurajon.


Djali i një pastori dhe një stilisteje, Denzel lindi në Mount Vernon, Nju Jork më 28 dhjetor të vitit 1954. Denzel mori diplomën në gazetarinë artistike nga Universiteti Fordham në vitin 1977 por përsëri gjeti kohën të ndiqte dëshirën e tij të interpretimit dhe fitoi një bursë për në Konversevatorin Teatral Amerikan.

Pasi tërhoqi vëmendjen e Hollivudit për rolet e tij si Dr. Phillip Chandler në serialin televiziv St Elsewhere, Denzel fitoi rolin në filmin Cry Freedom, film rreth aktivistit kundër aparteidit, Steve Biko. Interpretimi i paharuar dhe i fuqishëm i Denzel i dha atij kandidaturën për Oscar në kategorinë e aktorit në rolin e dytë.

Kandidatura e dytë me filmin Glory, e vuri atë në listën e më të mirëve në Hollivud dhe kjo u çimentua në fitoren e Oskarit si dhe në cilësimin e tij si Aktori më i mirë nga Kritikët e Filmit në Nju Jork për rolin e tij në filmin Malcom X. Denzel ka mundur të qëndroi në krye falë llojshmërisë së karrierës së tij të aktrimit.

Të qënurit familjar është prioritet për Denzel. Ai është baba krenar i katër fëmijëve me gruan e tij Paulette Pearson me të cilën është martuar në vitin 83.

Denzel u shfaq për herë të parë në komedinë Carbon Copy përkundrejt George Segal, megjithatë roli i aktivistit kundër aparteidit i hapi dyert e Hollivudit. Interpretimet e tij të arrira e lejojnë atë të nxjerr në pah talentin e tij të madh.


Denzel ka fituar respektin e kolegëve të tij dhe ka një bazë të gjerë admiruesish në mbarë globin. Ai është një aktor që i reziston kohës me elegancën dhe ëmbëlsinë e pamjes së tij.

“Të punosh me Denzel është si të luash, është si atletika vetëm se stërvitesh me më të mirët në botë. Të bën më të mirë në skenë...dhe kam pasur fatin të luaj me të. Ka qënë një konkurrencë e frymëzuar, gjithmonë një lojë me ritëm. Jam aktor më i mirë ngaqë kam punuar me të”.

Denzel ka luajtur mjaft role në karrierën e tij nga portretizimi i një avokati homofob në Filadelfia në thrillerin Pelican Brief. Denzel luanti rolin bazuar në ngjarje reale në Hurricane duke demonstruar kapacitetin e tij të rrallë për të treguar një histori të mirë dhe duke e mbajtur audiencën të gozhduar para ekranit.

Interpretimet i kanë dhënë çmime nderi përfshi Globin e Artë dhe Oscarin. Në filmin Training Day ka rolin e policit të kompromentuar së bashku me Ethan Hawke që i tha oskarin në vitin 2001.

Falë talentit të aktori ka menaxhuar të tërheqë audiencën dhe të garantojë suksese në kinema për filmat pothuajse të gjithë filmat e tij./al/

Filmografia

Redakto
Viti Titulli Roli Shënime
1981 Carbon Copy Roger Porter
1984 A Soldier's Story Private First Class Melvin Peterson
1986 Power Arnold Billings
1987 Cry Freedom Steve Biko
1988 For Queen and Country Reuben James
1989 The Mighty Quinn Xavier Quinn
Glory Private Silas Trip
1990 Heart Condition Napoleon Stone
Mo' Better Blues Bleek Gilliam
1991 Mississippi Masala Demetrius Williams
Ricochet Nick Styles
1992 Malcolm X Malcolm X
1993 Much Ado About Nothing Don Pedro of Aragon
The Pelican Brief Gray Grantham
Philadelphia Joe Miller
1995 Crimson Tide Lt. Commander Ron Hunter
Virtuosity Lt. Parker Barnes
Devil in a Blue Dress Easy Rawlins
1996 Courage Under Fire Lt. Colonel Nathaniel Serling
The Preacher's Wife Dudley
1998 Fallen Detective John Hobbes
He Got Game Jake Shuttlesworth
The Siege Anthony Hubbard
1999 The Bone Collector Lincoln Rhyme
The Hurricane Rubin Carter
2000 Remember the Titans Herman Boone
2001 Training Day Alonzo Harris
2002 John Q. John Quincy Archibald
Antwone Fisher Dr. Jerome Davenport Also director and producer
2003 Out of Time Matt Lee Whitlock
2004 Man on Fire John W. Creasy
The Manchurian Candidate Maj. Ben Marco
2006 Inside Man Keith Frazier
Déjà Vu Doug Carlin
2007 American Gangster Frank Lucas
The Great Debaters Melvin B. Tolson Gjithashtu regjisor
2009 The Taking of Pelham 123 Walter Garber
2010 The Book of Eli Eli Also producer
Unstoppable Frank Barnes
2012 Safe House Tobin Frost
Flight William "Whip" Whitaker Sr.
2013 2 Guns Robert "Bobby" Trench
2014 The Equalizer Robert McCall Gjithashtu producent
2016 The Magnificent Seven Sam Chisolm
Fences Troy Maxson Gjithashtu regjisor dhe producent
2017 Roman J. Israel, Esq. Roman J. Israel Gjithashtu producent
2018 The Equalizer 2 Robert McCall Gjithashtu producent
2020 Ma Rainey's Black Bottom   Vetëm producent
2021 The Little Things Deputy Sheriff Joe "Deke" Deacon
The Tragedy of Macbeth Lord Macbeth
A Journal for Jordan   Vetëm regjisor dhe producent
2023 The Equalizer 3 Robert McCall Gjithashtu producent
2024 Gladiator II   Macrinus Post-production
TBA High and Low   Do të njoftohet Filming
The Piano Lesson     Producer only; post-production
Key
  Tregon filma që nuk janë shfaqur ende

Television

Redakto
Viti Titulli Roli Shënime
1977 The Wilma Rudolph Story Robert Eldridge – age 18 Television film
1979 Flesh & Blood Kirk Film televiziv
1982–1988 St. Elsewhere Dr. Philip Chandler 118 epizoda
1984 License to Kill Martin Sawyer Film televiziv
1986 The George McKenna Story George McKenna Gjithashtu i njohur si Hard Lessons; Film televiziv
1992 Great Performances Narrator Epizodi: "Jammin': Jelly Roll Morton on Broadway"
Liberators: Fighting on Two Fronts in World War II Narrator Dokumentar
1995, 1997 Happily Ever After: Fairy Tales for Every Child King Omar / Humpty Dumpty / Crooked Man Zëri, 2 epizoda
2013 The March Narrator Dokumentar
2016 Grey's Anatomy Regjisor i epizodit: "The Sound of Silence"

Teatër

Redakto
Viti Prodhimi Roli Teatri Shënime
1979 Coriolanus Aediles / Roman Citizen / Voscian Citizen
Roman Soldier / Voscian Soldier
Joseph Papp Public Theater 22 qershor - 22 korrik
1981 When the Chickens Came Home to Roost Malcolm X New Federal Theatre
1981–1983 A Soldier's Play Private First Class Melvin Peterson Theatre Four 20 nëntor 1981 - 2 janar 1983
1988 Checkmates Sylvester Williams 46th Street Theatre 4 gusht - 31 dhjetor
1990 The Tragedy of Richard III Richard III i Anglisë Joseph Papp Public Theater 3 gusht - 2 shtator
2005 Julius Caesar Marcus Brutus Belasco Theatre 3 prill - 12 qershor
2010 Fences Troy Maxson Cort Theatre 26 prill - 11 korrik
2014 A Raisin in the Sun Walter Lee Younger Ethel Barrymore Theatre 3 prill - 15 qershor
2018 The Iceman Cometh Theodore "Hickey" Hickman Bernard B. Jacobs Theatre 26 prill - 1 korrik
2025 Othello Othello TBA Pranverë 2025

Çmimet

Redakto
 • 3 nominime dhe 2 çmime Academy Awards, USA, (çmimet i fitoi në vitin 1990 dhe 2002)
 • 1 çmim AFI Awards, USA, (2002)
 • 2 çmime dhe 1 nominim BET Awards, (çmimet i fitoi në vitin 2001 dhe 2004)
 • 2 çmime Berlin International Film Festival, (1993 dhe 2000)
 • 4 çmime dhe 3 nominime Black Reel Awards, (çmimet i fitoi në vitet 2000, 2001, 2002 dhe 2003)
 • 1 çmim Boston Society of Film Critics Awards, (2001)
 • 3 nominime dhe 1 çmim Chicago Film Critics Association Awards, (çmimin e fitoi në vitin 1993)
 • 1 çmim Christopher Awards, (2008)
 • 1 çmim Cognac Festival du Film Policier, (1989)
 • 1 çmim Golden Apple Awards, (1995)
 • 4 nominime dhe 2 çmime Golden Globes, USA, (çmimet i fitoi në vitin 1990 dhe 2000)
 • 11 çmime dhe 5 nominime Image Awards, (çmimet i fitoi në vitin 1988, 1992, 1995, 1996, 1997, 1998, 2000, 2001, 2002, 2003, 2008)
 • 3 çmime Kansas City Film Critics Circle Awards, (1990, 1993, 2002)
 • 1 çmim Lone Star Film & Television Awards, (1997)
 • 1 çmim Los Angeles Film Critics Association Awards, (2001)
 • 4 nominime dhe 2 çmime MTV Movie Awards, (çmimet i fitoi në vitin 1993 dhe 2002)
 • 1 çmim New York Film Critics Circle Awards, (1992)
 • 1 çmim PGA Awards, (2003)
 • 2 çmime Southeastern Film Critics Association Awards, (1993 dhe 1997)
 • 1 çmim Washington DC Area Film Critics Association Awards, (2002)
 • 1 çmim Women in Film Crystal Awards, (2000)

Gjithësej 50 çmime ka fituar dhe për 45 çmime ka qenë i nominime

Referime

Redakto
 1. ^ Longmire, Becca (26 nëntor 2020). "Denzel Washington Tops 'New York Times' '25 Greatest Actors of the 21st Century (So Far)' List". ET Canada (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 nëntor 2020. Marrë më 26 nëntor 2020.