Koordinatat: 53°V 5°L / 53°V 5°L / 53; 5

Deti Irlandez ndan ishullin e Irlandës me Britaninë e Madhe. Është e lidhur me pjesën AtlantikeDetit Kelt mes Irlandës dhe t, dhe në veri me Kanalin e Veriut me Irlandës Veriore dhe Skocisë duke formuar kështu një pjesë të zonës detare Detarët e Bregdetit Perëndimor Skocez. Ishulli i Njeriut shtrihet në mes të Detit Irlandez. Deti ka rëndësi të madhe ekonomike për tregun, transportin dhe peshkimin e regjionit.

Deti Irlandez

Shih dhe këtëRedakto