Donald Henry Rumsfeld lindi më 9 korrik 1932Evanston, Illinois (ShBA), është biznismen dhe politikan amerikan me prejardhje gjermane.

Donald Rumsfeld

Me ardhjen e George W. Bush në postin e kryetarit të ShBA-ve ai riaktivizohet në politikë dhe ka postin e sekretarit të mbrojtjes që nga 20 janar 2001. Ai është më i moshuari me këtë post, por ishte poashtu po në këtë post më i riu prej 1975 deri 1977 gjatë presidencës së Gerald Ford.

Rumsfeld është i martuar me Joyce Pierson që nga viti 1954, me të cilën i ka tre fëmijë.

Shiko dheRedakto

ReferimeRedakto


  Ky artikull në lidhje me Politika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.