Dorian Bylykbashi (lindur më 8 gusht 1980Elbasan) është një ish futbollist profesionist shqiptar i cili luante si mesfushor sulmues.

Dorian Bylykbashi
Të dhënat vetjake
Emri i plotëDorian Bylykbashi
Datëlindja (1980-08-08) 8 gusht 1980 (43 vjeç)
VendlindjaElbasan, Shqipëri
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushor sulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Partizani Tirana
Numri70
Karriera me të rinjtë
–1997KF Elbasani
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1997–1999KF Elbasani45(9)
1999–2001Vllaznia Shkodër34(12)
2001–2003KF Elbasani25(7)
2003–2006Partizani94(41)
2006–2011Kryvbas Kryvyi Rih79(14)
2011–2015KF Elbasani38(6)
2015–Partizani Tirana9(2)
Karriera ndërkombëtare
2006–2010Shqipëria6(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 27 maj 2015
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 27 maj 2015

Bylykbashi e ka shpenzuar shumicën e karrierës së tij te Elbasani, ku nisi karrierën dhe luajti në tre periudha të ndryshme. Pas tre viteve të suksesshme te Partizani, ai u transferua në Ukrainë te Kryvbas Kryvyi Rih. Pas pesë viteve në Ukrainë, Bylykbashi u rikthye në Shqipëri ku firmosi me Elbasanin sërisht. Në vitin 2015, ai u rikthye te Partizani ku mbylli karrierën në përfundim të sezonit 2015–16.

Bylykbashi luajti gjashtë ndeshje me kombëtaren shqiptare në periudhën 2006–2010.

Karriera me klube Redakto

Partizani Redakto

Bylykbashi u prezantua si blerja e parë e Partizanit në janar në festën e tyre të fundvitit më 21 dhjetor 2014, para se markatoja dimërore të hapej.[1]

Statistikat e karrierës Redakto

Klube Redakto

Burimi: [2]

Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti Tjetër Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
KF Elbasani 1997–98 12 3 0 0 12 3
1998–99 20 4 0 0 20 4
1999–00 13 2 0 0 13 2
Vllaznia Shkodër 1999–00 10 7 0 0 10 7
2000–01 25 5 0 0 25 5
Total 34 12 0 0 0 0 0 0 34 12
KF Elbasani 2001–02 ? ? 0 0 ? ?
2002–03 25 7 0 0 25 7
Partizani Tirana 2003–04 26 9 0 0 26 9
2004–05 31 24 0 0 3 3 1 1 35 28
2005–06 23 7 0 0 23 7
KF Elbasani 2006–07 2 0 0 0 2 0
Partizani Tirana 2006–07 14 1 0 0 2 1 16 2
Kryvbas Kryvyi Rih 2006–07 9 0 0 0 9 0
2007–08 29 7 0 0 29 7
2008–09 26 3 0 0 26 3
2009–10 15 1 0 0 15 1
2010–11 0 0 0 0 0 0
Total 79 11 0 0 0 0 0 0 79 11
KF Elbasani 2010–11 3 0 0 0 3 0
2011–12 ? ? 0 0 ? ?
2012–13 10 1 0 0 10 1
2013–14 15 3 0 0 15 3
2014–15 10 2 0 0 10 2
Total 108 22 0 0 2 0 0 0 110 22
Partizani Tirana 2014–15 9 2 1 1 10 3
Total 103 43 1 1 5 4 1 1 110 43
Karriera në total 324 88 1 1 7 4 1 1 333 94

Kombëtarja Redakto

Redaktuar më 27 maj 2015 [3]

Kombëtarja shqiptare
Viti Ndeshje Gola
2006 1 0
2007 0 0
2008 1 0
2009 3 0
2010 1 0
Total 6 0

Trofe Redakto

Klube Redakto

Vllaznia
Partizan
Elbasani

Personale Redakto

  • Golashënuesi më i mirë i Kategorisë Superiore (1): 2004–05

Referime Redakto

  1. ^ "Bylykbashi, lojtari më i ri i Partizanit". Panorama Sport. 22 dhjetor 2014. Marrë më 12 qershor 2020.
  2. ^ "Dorian Bylykbashi" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 27 maj 2015.
  3. ^ Benjamin Strack-Zimmermann. "Dorian Bylykbashi" (në anglisht). National Football Team. Marrë më 24 tetor 2014.

Lidhje të jashtme Redakto