Dumosh është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë.

Dumosh
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej1.207
Targat01

Gjeografia

Redakto

Dumoshi është nje fshat ne rrafshin e Llapit.

Dumoshi ndahet në lagje të ndryshme, siq janë lagjet Podvorica, Kutleshi, Maqastena, Visoka etj.

Fshati i Dumoshit kufizohet me Sfeçlën dhe Shajkocin.

Aeroporti i Dumoshit

Redakto

Dumoshi ka nje aeroport (Aeroporti i Batllavës) sportiv/ushtarak i cili ne kohen e Jugosllavise perdorej per trajnimin e parashuteve dhe nga sportiste per aktivitete flutarake. Sot ky aeroport nuk është aktiv edhe pse shume donator kane shpreh interesin per te bere nje aeroport te vogel komercial. Gjate kohes se KFOR-it ne Kosovë ky aeroport perdorej nga trupat Amerikane [1].

Demografia

Redakto

Dumoshi ka 1207 banorë.[2]

Ekonomia

Redakto

Çaj rusi

Redakto

Flitet që gota e parë nga çaji i famshëm, çaj rusi, që eshtë pirë në Kosovë, eshtë pire në fshatin e Dumoshit të komunës së Podujevës.

Shih dhe këtë

Redakto

Te njohur nga Dumoshi

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ https://en.m.wikipedia.org/wiki/Batlava-Donja_Penduha_Airfield
  2. ^ Population Statistics
  3. ^ Dokumentar, Musli Dumoshi (25.06.2013). "Musli Dumoshi - Dokumentar" (në Shqipë). {{cite web}}: Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjuhë e panjohur (lidhja)

Lidhje të jashtme

Redakto