Dushiq, (malazezisht: Душићи/Dušići) është vendbanim në komunën e TuzitMal të Zi.

Dushiqi
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi
Komuna Tuz
Lartësia 41 metra (m.n.d.)
Demografia
Popullsia 422 banorë

GjeografiRedakto

Fshati shtrihet në një teritor të gjërë dhe përbëhet nga shumë vëllezëri. Në veri ka Tuzin dhe Shipshanikun, në lindje Vuksalekajt, Ne jug Sukruqin dhe Lekajt, në përëndim Vllanën. Liqeni i Shkodrës është 3 km larg nga fshati, kurse lumi Cem ështe ca 5 km larg nga Dushiqi. Fshati banohet kryesisht nga vëllezëritë Sinishtaj dhe Vulaj, por Dushiqi sidomos dekadën e fundit është banuar me banorë nga e gjithë Malësia. Nga vllezëritë më e madhja është ajo Sinishtaj, pastaj vinë Vulaj, Bojaj, Junçaj, Ivezaj, Gjokaj, Berishaj, Bikaj, Stanaj, dhe të tjerë. Pjesa më e madhe e banorëve të fshatit ka emigruar në SHBA dhe ka pasur fatin e shumë fshatrave tjera të Malësisë. Dushiqin e karakterizon piramida (kodra) natyrale që njihen me emrin Burg.[1]

DemografiRedakto

Ky vendbanim është i banuar 98.20% nga popullata Shqiptare.

ReferimetRedakto

  1. ^ "Panoramio - Photo of Dushiqi". Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 tetor 2016. Marrë më 18 nëntor 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto


[[Skeda:[lidhje e vdekur]]]