Dushiq, (malazezisht: Душићи/Dušići) është vendbanim në komunën e TuzitMal të Zi.

Dushiq
Noimage.png
Popullsia
 • Gjithsej422

GjeografiRedakto

Fshati shtrihet në një teritor të gjërë dhe përbëhet nga shumë vëllezëri. Në veri ka Tuzin dhe Shipshanikun, në lindje Vuksalekajt, Ne jug Sukruqin dhe Lekajt, në përëndim Vllanën. Liqeni i Shkodrës është 3 km larg nga fshati, kurse lumi Cem ështe ca 5 km larg nga Dushiqi. Fshati banohet kryesisht nga vëllezëritë Sinishtaj dhe Vulaj, por Dushiqi sidomos dekadën e fundit është banuar me banorë nga e gjithë Malësia. Nga vllezëritë më e madhja është ajo Sinishtaj, pastaj vinë Vulaj, Bojaj, Junçaj, Ivezaj, Gjokaj, Berishaj, Bikaj, Stanaj, dhe të tjerë. Pjesa më e madhe e banorëve të fshatit ka emigruar në SHBA dhe ka pasur fatin e shumë fshatrave tjera të Malësisë. Dushiqin e karakterizon piramida (kodra) natyrale që njihen me emrin Burg.[1]

DemografiRedakto

Ky vendbanim është i banuar 98.20% nga popullata Shqiptare.

ReferimeRedakto

  1. ^ "Panoramio - Photo of Dushiqi". Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2016. Marrë më 18 nëntor 2008. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto


[[Skeda:[lidhje e vdekur]]]