Komuna e Tuzit (mal. Општина Тузи, Opština Tuzi) është një komunë e Malit të Zi. Qendra e komunës është Tuzi.

Komuna e Tuzit
Opština Tuzi
Flamuri i Komuna e Tuzit
Komuna e Tuzit në Malin e Zi
Komuna e Tuzit në Malin e Zi
ShtetiMali i Zi Mali i Zi
SeliaTuz
Qeveria
 • KryetariNik Gjeloshaj (ASH)
 • KuvendiKuvendi i Komunës së Tuzit
Sipërfaqja
 • Gjithsej237 km2 (92 sq mi)
Popullsia
 (2011)
 • Komuna
11.422
 • Dendësia (Komuna)48/km2 (120/sq mi)
Zona kohoreZKEQ (UTC+1)
 • Verës (DST)OVEQ (UTC+2)
Kodi postar
81206
Prefiksi+382 (0)20
Kodi ISO 3166ME-24
TargatTZ
Faqja zyrtaretuzi.org.me

Gjeografia

Redakto

Komuna e Tuzit gjendet në lindje të Malit të Zi, e kufizuar në perëndim nga Komuna e Podgoricës dhe në lindje nga Shqipëria.

Popullsia

Redakto

Në kohën e regjistrimit të fundit malazez, i cili u krye në vitin 2011, komuna nuk ekzistonte ende në formën e saj te sotme. Duke zbatuar ndarjen territoriale që vlen sot, popullsia është 11,422, duke përfshirë 7,831 (68,56%) shqiptarë si grup etnik shumicë. Gjithashtu në komunë jetojnë 1137 malazez (9,99%), 1050 boshnjakë (9,23%), 702 myslimanë etnikë (6,17%), 244 [[ [serbë]] (2.15%) dhe 111 Romë (0.98%).[1]

Vendbanimet

Redakto

Komuna e Tuzit përfshin 42 vendbanime:[2]

Shënimet:

a Vendbanime të themeluara sipas Ligjit të ri për organizimin territorial të Malit të Zi. [3]
b Të themeluar nga ndarja e vendbanimit Selishtë në dy vendbanime.

Historia

Redakto

Tuzi është është komunë me të drejta të plota në Mal të Zi. Është themeluar më, 1 shtator 2018, kur u shkëput nga Komuna e Podgoricës.[4]  Zgjedhjet lokale Tuz 2019 u mbajtën më datë 3 mars, ku nga rezultatet paraprake, numrin më të madh të këshilltarëve e ka koalicioni Forumi shqiptar ASH-LDSH-UDSH me 16 të tillë, ndërsa PSD 10 të tillë, Partia Boshjake 4 të tillë, Socialdemokratët 1 të tillë dhe Demokratët e Malit të Zi 1 të tillë. Pritet që së shpejti të formohet pushteti i ri në Tuz. [5][6]

Demografia

Redakto

Sipas censusit të popullsisë së vitit 2011, në komunë jetonin 11 422 banorë. Shumica e popullisë ishin shqiptarë, që përbënin 68.5% të popullsisë, pas vijnë malazezët me 9,9%, boshnjakët me 9,2%, myslimanët me 6,1% dhe serbët me 2.1%.

Përkatësia etnike sipas censusit 2011[7]
Shqiptarë
7.829
Malazezë
1.127
Boshnjakë
1.050
Myslimanë
702
Serbë
244
Gjithsej: 11.422

Historia demografike sipas vendbanimeve

Redakto
Popullsia në territorin e sotëm të Komunës së Tuzit sipas censuseve[8]
Vendbanimi 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2003 2011
Arrëza 120 104 116 155 156 182 55 29
Bardhaj 114 111 146 156 123 209 47 57
Bëkaj 62 69 61 78 44 29 7 2
Buxa 120 129 119 148 161 109 37 25
Cemi 173 186 198 214 134 190 100 63
Delaj 60 67 74 122 165 137 65 23
Dinosha 272 377 457 575 669 785 520 500
Dreshaj 33 45 63 111 133 175 142 176
Drumja 440 510 580 663 768 663 215 164
Dushiqi 183 277 219 497 432 314 212 188
Gurreci 171 141 187 190 133 141 37 46
Helmica 123 135 158 211 207 217 52 51
Kësheva 387 486 587 640 360 304 183 164
Kodërbudani 78 96 128 92 110 247 288 233
Koja 416 471 446 536 386 237 91 54
Llofka 245 200 212 255 232 169 59 43
Mileshi i Poshtëm 195 226 302 373 450 361 391 512
Mileshi i Sipërm 351 313 381 431 552 708 672 742
Muzheçku 65 53 84 95 100 63 15 15
Nabomi 73 75 79 82 88 110 49 46
Nënhelmi 100 121 162 216 268 279 240 253
Nikmarashi 80 77 73 90 55 26 13 10
Omerbozhaji 54 60 112 184 250 353 114 193
Pikala 236 268 287 296 273 189 83 54
Poprati 174 204 151 146 163 157 72 33
Prifti 115 131 131 102 13 4 2 -
Rakiqi 52 56 72 82 108 99 164 279
Rudina 205 214 219 278 270 225 30 10
Selishta 228 253 260 292 184 157 29 47
Skorraqi 260 264 302 359 375 392 112 137
Spia 182 185 160 150 108 129 61 39
Stjepohi 168 178 189 231 285 169 59 24
Sukruqi 260 264 302 414 544 779 444 661
Traboini 100 122 143 138 175 164 52 48
Tuzi 1118 1286 1606 2059 2720 2886 3789 4748
Vllana 245 208 289 348 441 459 442 474
Vrana   582 522 738 671 903 1096 836 1012
Vuksanlekaj 240 266 343 427 539 570 280 267
Gjithsej 8080 8750 10136 12107 13077 13483 10059 11422

Referime

Redakto
  1. ^ Stampa:Burimi i internetit
  2. ^ "PLANI STRATEGJIK I ZHVILLIMIT TË KOMUNËS SË TUZIT PËR PERIUDHËN 2021-2026" (PDF). tuzi.org.me. prill 2021. Marrë më 22 maj 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ Lua error te Moduli:Citation/CS1 te rreshti 1697: attempt to index field '?' (a nil value).
  4. ^ "Tuzi shapllet komune".{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  5. ^ https://sq.m.wikipedia.org/wiki/Zgjedhjet_lokale_Tuz_2019
  6. ^ Albanians Taste Victory in Montenegro’s New Municipality, Balkansinsight, 2019
  7. ^ "Подаци на нивоу насеља". monstat.org. Управа за статистику Црне Горе. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "All places: 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2003, 2011 censuses". pop-stat.mashke.org (në anglisht). 2022-05-20. Marrë më 2022-05-20.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)

Shiko edhe

Redakto