Edvan Bakaj

futbollist shqiptar

Edvan Bakaj (lindur më 9 tetor 1987) është një futbollist shqiptar i cili luan me klubin shqiptar KF TiranaKategorinë Superiore si portier.

Edvan Bakaj
Të dhënat personale
Emri i plotëEdvan Bakaj
Data e lindjes (1987-10-09) 9 Tetor 1987 (33 vjeç)
Vendi i lindjesTiranë, Shqipëri
PozicioniPortier
Informacionet për klubin
Klubi aktualKF Tirana
Numri21
Karriera në rini
2000–2004Partizani Tirana
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2004–2008Partizani Tirana20(0)
2008–2009KF Laçi15(0)
2009–2010Besa Kavajë18(0)
2010–2011Dinamo Tirana2(0)
2011–2012Besa Kavajë19(0)
2012–2014KF Laçi36(1)
2014–KF Tirana1(0)
Ekipi kombëtar
2003–2004Shqipëria U173(0)
2004–2005Shqipëria U192(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 15:49, 21 korrik 2011 (GMT).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 15:49, 21 korrik 2011 (GMT)

Karriera me klubeRedakto

RumaniaRedakto

Pas rekomandimit të kushuririt të tij, Elis Bakaj, Edvani shkoi në një provë te skuadra e promovuar në Liga II, Alro Slatina. Në fillim u besua se ishte një provë e pasuksesshme pasi ai nuk impresionoi në ndeshjet miqësore.[1] Megjithatë, më 15 korrik 2011, ai firmosi një kontratë dhe u bashkua me kushuririn dhe ish shokun e skuadrës Elis Bakaj në Rumani.[2]

Rikthimi në ShqipëriRedakto

Më 4 maj 2014, Bakaj shënoi golin e parë si futbollist profesionist në fitoren shkatrrimtare 6–0 kundër Kastriotit në ndeshjen e javës së 22 gjatë sezonit 2013–14 me Laçin.[3][4] Në fund të sezonit ai u largua nga skuadra duke firmosur një kontratë dy vjeçare me Tiranën.[5]

ReferimetRedakto

  1. ^ "Bakaj nu rămâne la Alro" (në rumanisht). Pro Sport. 10 korrik 2011. Marrë më 21 korrik 2011.
  2. ^ Constantin Neacsu (15 korrik 2011). "Bakaj si-a trimis varul la Slatina" (në rumanisht). Cancan. Marrë më 21 korrik 2011.
  3. ^ Vladimir Prenga (4 maj 2014). "Laçi, "tenis" për Europën me Kastriotin. Nica: Do t'ia dalim edhe ndaj Skënderbeut". Panorama Sport. Marrë më 3 janar 2020.
  4. ^ Laçi vs Kastrioti Krujë 6 – 0 Soccerway, Marrë më 18 dhjetor 2014
  5. ^ "Portieri Bakaj". Panorama Sport. 25 korrik 2014. Marrë më 18 dhjetor 2014.

Lidhje të jashtmeRedakto