Eisenstadt

komunë në Austri


Eisenstadt (hungarisht: Kismarton, kroatisht: Željezni, sllovenisht: Železno) është qytet në Austri. Sipas vitit 2012, ky qytet ka pasur 13,165 banorë. Eisenstadt ndodhet në Burgenlandin verior përafërsisht 55 km jug të Vjenës.

Eisenstadt
Qytet
Qendra e Qytetit
Qendra e Qytetit
Skeda:Austria
Population
 • Total13.485
Vehicle registrationE
Websitewww.eisenstadt.gv.at/

EmriRedakto

Emri i qytetit do të thotë Qytet i hekurt dhe i referohet historisë së minierave të hekurit dhe tregtisë së hekurit.

GaleriaRedakto

BinjakëzimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto