Elvis Pista i lindur më 8 shkurt 1980, ishte Jurist dhe Ekonomist shqiptar, menaxhues i Pos-telekomit te Kosovës dhe kandidat për deputet në Parlamentin e Republikës së Kosovës nga Partia Demokratike e Kosovës. Ai vinte nga Rahoveci dhe ishte kandidati më i votuar në Rahovec. Vdiq (u vra) më 15.06.2014.

Elvis Pista
Elvispista.jpg
Elvis Pista
U lind në
Vdiq
ShtetësiaShqiptar

Jeta dhe EdukimiRedakto

Elvis Beshir Pista lindi më 8 shkurt 1980Rahovec ishte djali i vetëm i familjes Pista ai kreu shkollen fillore dhe atë të mesme ne vendlindje, pas mbarimit te Gjimnazit ka studiuar Juridikun në Universitetin e Prishtinës dhe magjistroi per Drejtesi (Juridik) në Universtetin e Selanikut. Me pas punoi ne Mitrovicë ne institutin Norwegian Refugee Council.

Karriera si MenaxherRedakto

Elvis Pista punoi në Pro Credit Bank dhe Post-Telekom ku u tregua shumë i sukseshëm. Ai ishte djalosh i kulturar energjik ishte shumë i sukshem dhe me vone gjeti pune dhe ne Post-Telekomin e Kosves ku falë aftesive te tija menagjeriale u emrua zyrtar kryesor i Korporatës ku u tregua shumë i sukseshëm. Elvisi njihet edhe si biznismen shumë sukseseshëm. Atëdhe-dashës gjë që karakterizon personalitetin e tij por edhe bamirësia. Gjatë kësaj kohe ishte Kryetar i bordit dhe nje nga udheheqësit financiar te Klubit KF Rahoveci ku arriti qellimin e tij qe ta dërgoj klubin në super ligën e Kosoves, por Elvisi ishte edhe më ambicoiz ai synote te behej pjese e skenes Politike Kosovare ku në zgjedhjet e 8 qershorit doli si politikani me i votuar në Rahovec pas kryetarit te PDK z. Hashim Thaçi.

Kariera PolitikeRedakto

Elvis Pista pas nje kariere te sukseshme menagjeriale ai filimisht në vitin 2007 ishte antarsuar në Partinë Demokratike te Kosovës, ai ishte nje përkahës i flakët i liderit dhe Kryeminstrit të Kosoves Hashim Thaçi, ishte një nga antarët e Degës se PDK-së në Rahovec deri ne vitin 2012 ku emrua ne strukturat udheqese te kesaj partie, ai ishte i bindur se ne vitin 2013 PDK-ja do të fitonte në zgjedhjet lokale ne Rahovec. Elvisi dha nje kontribut të pa shoq ne fitoren e PDK-ës në zgjedhje Lokale. Në zgjedhjet Parlametare te viti 2014 dega e PDK-ës ne menyrë anonime e nominon z. Elvis Pista si kandidat te munshëm për deputet ne Parlamentin e Kosoves nga radhët e PDK-ës. Elvisi ishte një nga Intelektualet me te spikatur te ksaj partie, ai u shqua me vendoseshmerin e tije prej atëdhetari te devotshem, Elvisi u karakterizua edhe me shpirtin bamirës që kishte. Elvisi u etiketua më nofkën Cezar per shkak të frizurës së tijë karakteristike që ngjasonte me Perandorin Romak Jul Çezari. Elvis Pista gjatë fushatës ishte nje nga mbeshtetësit më të zëshëm të Hashim Thaqit duke deklaruar: "Në rast që PDK nuk del fituese ne zgjedhejet e 8 qershorit dhe z.Thaçi nuk behet Kryeminister, Unë Elvis Pista nuk do merrem kurrë më me politikë. Ai ne zgjedhjet e vitit 2014 sipas rezultateve preliminare morri 8 mije vota duke u bere njeri i dytë me votuar ne Rahovec pas Hashim Thaqit dhe pritej te ishte deputet ne Parlametin e Kosoves nga Rahoveci.

VrasjaRedakto

Elvis Pista u vra rreth ores 1:00 te mengjesit te 15 qershorit 2014 ai ishte duke festuar ditlindjen e gruas se tij e cila ishte shtatzënë po e festonte ditlindjen e gruas se tij ne Restaurant Jaha Petrol ne Rahovec pasi doli nga restoranti dhe po shkonte drejt vetures se tij ne parking u qëllua me arme zjarri nga 5 metra afersi ai u qellua ne shpinë me 4 plumba nderkohe autorët e pritës ku vra Elvisi u larguan me veturë drejt Gjakovës pas te shtenave.Policia dhe emergjenca arriten ne vend ngjarje ku Elvisi i plagosur u dergua ne spital por ndërroi jetë në moshen 34 vjeqare.

Elvisi la pas gruan shtatzënë dhe prinderit. Vrasja e tij politike tronditi Kosovën. Policia akoma eshte duke vazhduar hetimet per zbardhjen e rastit. Familjes Pista i shprehen ngushëllime te gjitha subjektet politike dhe liderët.

Varrosja dhe HomazhetRedakto

Personaliteti dhe FamiljaRedakto

Elvis Pista lindi pak vite pasi vdiq mbreti i rok-ut Elvis Presley prindërit e tij e kishin adhuruar shumë yllin rock-ut dhe kishin vendosur të emertonin djalin e porsalindur me emrin Elvis. Elvisi ishte djali i vetëm në Familje, Elvisi ka dy Motra (Nora dhe Beatrisa Pista) Elvisi dhe familja e tij ishin njerez intelektualë, bamirës dhe bukedhenës. Ai ishte edhe në vëmendjen mediale për shkak të qethjes së ti të flokëve të veçantë. Elvisi ishte i martuar me 23 vjeçaren Besarten e cila ishte 5 muaj shtatzenë kur ai u vra.

ReferimetRedakto

https://web.archive.org/web/20140914004939/http://www.veriu.info/kush-ishte-elvis-pista/