Emily Osment

aktore amerikane


Emily Osment lindi më 1992California, ShBA, është këngëtare dhe aktore amerikane.

Emiyl Osment
EmilyOsmentApr09.jpg
Informacione personale
Ditëlindja 27 korrik 1992
Vendlindja Carmecial, California, ShBA

Ajo luajti në disa filma të prodhuar nga Disney ku u bë edhe e famshme.

KarrieraRedakto

Me 17 ishte Emily Osment në Cover (sqt. Mbulesa)Cosmo Girl. Osment debutoi në filma kinemaje në vitin 1998, ku ajo luajti binjaket Gerti Gigles dhe Lily Truscott prodhimin i Disney Hannah Montana. Komedia bazohet në librin për fëmijë Hannah Montana Movie. Të filmit e WBSpy Kids , ku Bow Wow binjakët i luajti. Tjerë paraqitje si aktore filmit pati në filmat televiziv Spy Kids 2 (2004), Secret Life (2003) dhe Hannah Montana dhe Haunted Hour , të cilët u transmetuan në Disney Channel. Osment luajti edhe në Soccer Mom (2008).

Lidhje të jashtmeRedakto

  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.