Fallkunarë, (Italisht: Falconara Albanese) është një fshat dhe komunë në Provincën e Kozencës së Rajonit të KalabrisëItali.

Fallkunarë
Komunë
Vendndodhja
Fallkunarë is located in Itali
Fallkunarë
Fallkunarë

Koordinatat: 39°17′0″V 16°05′0″L / 39.28333°V 16.08333°L / 39.28333; 16.08333

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Kalabria
Provinca Kozenca
Kryetari i komunës Ercole Conti
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 19,27 km2
Dendësia 73,12 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Shenjti mbrojtës Madonna e Këshillit të Mirë
Dita e shenjtit E djela e parë e majit
Koordinatat 39° 17′ 0″ Veri

16° 05′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.falconaraalbanese.net


Vendodhja e Komunës së Fallkunarës në Provincën e Kozencës

GjeografiaRedakto

Karakteristike nga pikëpamja e peizazhit, është e ashtuquajtura Castelluccio, ku mund të ngjitesh nëpërmjet shkallëve të ngushta, mbi të cilën qëndron kryqi, i dukshëm nga fshati.


HistoriaRedakto

Evolucioni demografikRedakto

Stampa:Demografia/Falconara Albanese

Galeri fotografishRedakto

AdministrimiRedakto

Stampa:ComuniAmministrazione

Lidhje te jashtmeRedakto

Stampa:Provincia di Cosenza