Fatmir Hima (lindur më 20 Prill 1954) është një ish-futbollist shqiptar, i cili ka luajtur me skuadrën shqiptare të futbollit KS Lokomotiva (tashmë KS Teuta) të qytetit të Durrësit nga viti 1972 deri në vitin 1985.[1] Ai zgjodhi 14 majin e vitit 1985, për ta lënë sportin, mbas 13 vjetësh në nivelet më të larta, në një ndeshje të Lokomotivës kunder KF Tiranës, kur Stadiumi "Niko Dovana" (atëherë Stadiumi "Lokomotiva") ishte i mbushur plot.[2]

Fatmir Hima
Fatmir Hima.jpg
Fatmir Hima në 1974
Të dhënat personale
Emri i plotëFatmir Hima
Data e lindjes (1954-04-20) 20 Prill 1954 (67 vjeç)
Vendi i lindjesDurrës, Shqipëri
PozicioniSulmues
Karriera në rini
1967-1972KS Lokomotiva
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1973-1985KS Lokomotiva324(113)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

NderimeRedakto

Fatmir Hima u nderua nga Federata Shqiptare e Futbollit në 2013 me një "Pllakate" mirënjohjeje për aktivitetin dhe arritjet e tij sportive.[3]

BurimetRedakto

  1. ^ "Ndahet nga jeta portieri i njohur i Lokomotivës së Durrësit, Naim Dollaku". Koha Jone. 22 qershor 2017. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 shtator 2017. Marrë më 18 shtator 2017.
  2. ^ ""Arkitekti" Lika vë bast për Teutën: Tirana mbetet Tiranë, por do ta mundim". Panorama Sport. 9 shkurt 2012.
  3. ^ "Vleresime nga FSHF". FSHF. 4 korrik 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 shtator 2017. Marrë më 17 shtator 2017.