Ferruccio Mazzola (1 shkurt 1945 – 7 maj 2013[1]) ishte futbollist dhe menaxher italian, i cili ka luajtur si mesfushor. Ai ishte djali i ish-futbollistit Valentino Mazzola dhe vëllai i Sandro Mazzola.

Ferruccio Mazzola
Të dhënat personale
Data e lindjes1 shkurt 1945
Vendi i lindjesTurin, Italia
Data e vdekjes7 maj 2013
Vendi i vdekjesRomë, Italia
PozicioniMesfushor
Karriera në rini
1963–1964Internazionale
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1964–1965Marzotto22(6)
1965–1967Venezia50(13)
1967Internazionale1(0)
1967–1968Lecco18(1)
1968–1971Lazio85(11)
1971–1972Fiorentina16(1)
1972–1974Lazio1(0)
1974–1977Sant'Angelo69(3)
1975Hartford Bicentennials (huazim)1(0)
Gjithsej263(35)
Ekipet e menaxhuara
1981–1983Cynthia
1983–1986Siena
1986–1987Spal
1987–1988Venezia
1988–1989Siena
1989–1990Perugia
1990–1992Spezia
1992–1993Alessandria
1994–1995Aosta
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

KarrieraRedakto

Gjatë karrierës së tij në Lazio, ai ka fituar Kampionatin italian gjatë sezonit 1973-74 dhe po ashtu ka qenë kapiten i skuadrës për një kohë.[2]

Ai u largua nga futbolli në moshën 30 vjeçare, për shkak se kishte kohë të vështirë dhe nuk kishte i aftë për ta përmbushur suksesin e babait të tij dhe vëllait të tij.[3]

VdekjeRedakto

Ferruccio vdiq më 7 maj 2013 pas një sëmundje të gjatë që kishte.[4]

ReferimetRedakto

  1. ^ [1]
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2012. Marrë më 17 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Gigi Garanzini. "MAZZOLA, Ferruccio". Treccani: Enciclopedia dello Sport. Marrë më 1 maj 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ [2]