Frekuenca është numri i një ngjarje të përsëritur për njësi kohe. Ajo zakonisht referohet si frekuencë kohore. Perioda është kohëzgjatja e një cikli në një ngjarje e përsëritur, kështu që perioda është reciprokja e frekuencës. Si shembull, viti është perioda e orbitës së Tokës rreth Diellit,[1] dhe rrotullimi i Tokës, rreth boshtit të saj ka një frekuencë prej 1 rrotullim . [2]

Njësia SI e frekuencave është herc (Hz), e cila përcaktohet si një cikël për sekondë.

Përcaktimi dhe njësitëRedakto

Një njësi tradicionale e matjes e përdorur me pajisje mekanike është rrotullim për minutë, e shkurtuar si RPM. 60 RPM janë të barabarta me një herc.[3]

Perioda, zakonisht e dhënë me simbolin T, është gjatësia e kohës e marrë prej një cikli , dhe është reciprokja e frekuencës f:

 

Njësia SI për periodën është sekonda.

Shikoni gjithashtuRedakto

ReferimeRedakto

  • Giancoli, D.C. (1988). Physics for Scientists and Engineers (bot. 2nd). Prentice Hall. ISBN 013669201X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  1. ^ Sidereal year Shikoni percaktimin e vitit sideral.
  2. ^ The duration of the true solar day
  3. ^ Davies, A. (1997). Handbook of Condition Monitoring: Techniques and Methodology. New York: Springer. fq. 275. ISBN 9780412613203. {{cite book}}: Burimi ka parametra të panjohur: |coauthors= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje te jashtmeRedakto

  WikiFjalori: Frekuenca – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë