Fushë-Bardhë

Fushë-Bardhë ose i njohur edhe si Fushëbardhë është një fshat në afërsi të Gjirokastrës.

Fushë-Bardhë

Historia

Redakto

Deri ne vitin 1900 Fushëbardha dhe Fushëvërria funksiononin si pjesë e Zhulatit. Duhet te jete formuar rreth shekullit te 17. Fushë-Bardha, Zhulati dhe Fushë-Vërria kanë qenë historikisht zona fqinje Fushë-Bardha-sit ne Brigadën e VI[1].[2] Po në vitin 1942 u formua në Fushëbardhë çeta “Çerçiz Topulli” me përbërje nga burra dhe gra të krahinës së Kardhiqit. Në këtë çetë morën pjesë nga Fushëbardha këta persona : Adil Çarçani e te tjere.

Gjeografia

Redakto

Nga perëndimi kufizohet nga fshatrat Vergo dhe Fushë-Vërria, nga lindja nga Kardhiqi, nga Jugu me Zhulatin dhe nga veriu me Fterrën.


Nga perendimi me Fterrën,nga Lindja me Kardhiqi,nga Jugu me Vergo dhe Fushë-Vërria ,nga Veriu me Zhulatin .


Ekonomia

Redakto

Nga vitet 70 deri ne vitet 90 u ndërtua një miniere për fosfatet (me vlere për plehrat kimike). Ne kete kantier kane punuar deri 300 punetore dhe specialiste.

Personalitete

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2008. Marrë më 12 shkurt 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ "FUSHËBARDHA NDËR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA

Bibliografia

Redakto