Fushë e blertë fushë e kuqe
Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Fushë e blertë fushë e kuqe
Origjinali Fushë e blertë fushë e kuqe
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Prodhuesi i filmit:
Aktorë kryesorë

Filmi "Fushë e blertë fushë e kuqe" prodhim i vitit 1984. Regjia: Gëzim Erebara, Skenari: S. Këlliçi, G. Erebara, Producent: Shqipëria e re , Muzika: Aleksandër Lalo.

Përmbajtja e filmit Redakto

Lufta e Dytë Botërore… Rinia antifashiste tërhoqi masa të gjera të popullit në fushat e futbollit duke i kthyer ndeshjet sportive në manifestime kundër pushtuesve. Të tilla ishin edhe ndeshjet e futbollit midis skuadrës amatore “Shprefeja” dhe skuadrës fashiste. Lojtarët shqiptarë dhe fansat e tyre përleshen me fashistët dhe e kthejnë fushën e blertë në një fushë beteje.

Aktorët Redakto