Antoneta Papapavli lindi në Përmet17 shkurt të vitit 1938, dhe vdiq ne Tirana me 13 shator të vitit 2013 nga nje semundje e rende, ishte aktore e njohur shqiptare.

Antoneta Papapavli
Skeda:Antoneta Papapavli.jpg
Lindi më 17 shkurt 1938
Vendlindja Përmet
Kombësia shqiptare
Nënshtetësia shqiptare
Shkolla e kryer Instituti i Lartë i Arteve
Profesioni aktore

Kreu studimete larta në ILA, dega e dramës dhe u emërua aktore në Teatrin Popullor më 1964. Ka interpretuar mbi 50 role në TP, ka mbi 20 vjet karrierë artistike si dhe në 16 role në filmin artistik shqiptar.

Në Teatrin Popullor veçohen rolet e Afrovitit “Karnavalet e Korçës”, Cuca “Cuca e maleve”, Drita “Drita”, Mara “Toka jonë”, Deizi “Arturo Ui”, Bajamja “Fytyra e dytë”, Ledi Milford “Intrigë dhe dashuri”, Adela “Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo”, Gjyshja “Hijet e natës”, etj. Doli në pension në tetor 1985. Ka afro 30 vjet që nuk është ngjitur në skenë, për arsye shëndetësore.

Për aktivitetin e saj artistik është nderuar me titullin "Artiste e Merituar".

Aktorja u nda nga jeta, me 13 shtator 2013, duke marrë me vete dy dhimbje të mëdha, humbjen e të birit dhe të bashkëshortit. Kishte 23 vjet qe i mungonte skenës dhe publikut, kohë gjatë së cilës ka qenë e sëmurë [2]

FilmografiaRedakto

Role ne teaterRedakto

  1. ^ http://www.balkanweb.com/kultur%C3%AB/2691/ndahet-nga-jeta-aktorja-antoneta-papapavli-148785.html
  2. ^ http://www.peshkupauje.com/2013/10/nderron-jete-aktorja-artiste-e-merituar-drita