Hijet që mbetën pas

(Përcjellë nga Hije që mbeten pas)
Hijet që mbetën pas
Arkivi i filmit
Titulli shqip Hijet që mbetën pas
Origjinali Hijet që mbetën pas
Viti i prodhimit 1985
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Esat Musliu
Skenari Diana Çuli
Esat Musliu
Autori Zëri i largët

Diana Çuli

Muzika e filmit Maksim Shehu
Kameramani Lionel Konomi
Prodhuesi i filmit: Kinostudio Shqipëria e re
Aktorë kryesorë
Sheri Mita
Rozeta Ferri
Roza Anagnosti
Demir Hyskja
Aktorët tjerë
Matilda Makoçi
Ndriçim Xhepa
Xhevdet Ferri
Dhimitër Dushi

Hijet që mbetën pas është film shqiptar i prodhuar në vitin 1985 me regji nga Esat Musliu, skenar nga Diana Çuli dhe Esat Musliu, me produksion nga Kinostudio Shqipëria e re dhe me muzikë të komponuar nga Maksim Shehu.

Përmbajtja e filmit Redakto

Artelina dhe Marjeta po jetojnë një fejesë të lumtur deri në ditën kur në një gjygj të proçeduar nga Marjeta Kodra Matilda Makoci 22 vjece xhiro i Qytetit te Beratit dy persona të akuzuar për vjedhje zbulojnë fakte që implikojnë edhe nëna e Marjetës. Marjeta Kodra Matilda Makoci vihet në mes të dashurisë së tij dhe detyrës. Pas një dileme ai gjen kurajo dhe vendosmëri të refuzojë dashurinë me interes të së fejuarës së tij.

Aktorët dhe rolet Redakto