Shoqja nga fshati
Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Shoqja nga fshati
Vendi i prodhimit Tushemisht
Pogradec
Viti i prodhimit 1980
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 77:23
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Piro Milkani
Skenari Ruzhdi Pulaha
Muzika e filmit Agim Krajka
Kameramani Rudolf Radovani
Drejtori artistik Naim Bardhi
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Rajmonda Bulku
Violeta Manushi
Robert Ndrenika
Elvira Diamanti
Aktorët tjerë
Mirush Kabashi


"Shoqja nga fshati" është një film shqiptar i prodhuar në Shqipëri në vitin 1980.

Regjia: Piro Milkani, Skenari: Ruzhdi Pulaha, Producent: Shqipëria e re , Muzika: Agim Krajka.

Aktorët në roleRedakto

Aktorët dhe rolet e tyre në këtë film janë:

PërmbajtjaRedakto

Kinokomedi që pason “Zonja nga qyteti” (1976). Ollga përgatitet të shkojë në konferencën e gruas aktiviste ku do të flasë për eksperiencën e saj në lidhje me luftën kundër koncepteve konservative. Ne fillim asaj nuk i pelqente fshati por mentaliteti ose me sakte mania qe kishte per te u fashit ne momentin kur filloi te njihej me ato banore aq te mrekullueshem te fshatit Marene te Pogradecit. Agushi postieri i ri, nuk e lejon vajzen e saj Lulen qe te martohet me Tirken, djalin qe e dashuron sepse ka deshire qe ta martoje ne qytet, Elbasan. Tirka e gjen shpesh veten ne situata te veshtira kur Agushi e gjen bashke me Lulen. Ollga ben te pa munduren qe Tirka dhe Lulja te lidhen sebashku. Meli vajza e Ollges tashme eshte martuar me Bujarin dhe pret nje femije. Ollga ka pregatitur diskutimin per te cilin eshte njoftuar pasi u vendos ne skenen e teatrit komedia 'Zonja nga Qyteti' dhe niset per ne qytet sebashku me Bakon i cili do te nxjerre lejen e qiftes. Kur hyn ne shtepi asaj i kujtohen momentet para se te largohej per ne qytet ku ishte kthyer ne shtepi e xhindosur pasi askush nuk e kishte ndihmuar. Ajo kthehet ne Marene pasi ka perfunduar diskutimin dhe merr lajmin se eshte bere me nje nip. Te gjithe jane mbledhur ne shtepine e Ollges dhe jane shume te lumtur. Agushi me ne fund e lejon Lulen te martohet me Tirken. Ne fund Ollga i tregon nje perralle nipit te saje qe ka te beje me jeten e tyre:"Na ishte nje Ollge, na kishte nje qupe dhe na kerkonte dhenderr ne qytet, na ishte nje qytetarke na kishte nje qupe po vete ishte budallaqke" por Bako e merr djalin ne krah duke i thene "Ajo zonja vertete ishte ca si hundeperpjete dhe mbahej gjoja si perparimtare por ec e ec e ec, ec e ec e ec ajo zonja na u be shoqe. Ke gjyshe te mire qerrata."