Atë Gaspër Suma O.F.M. (Shkodër, 23 mars 1897 - 14 prill 1950) ka qenë frat françeskan dhe është shenjtor i Kishës Katolike. Hapja e procesit dioqezan për lumnimin e tij, u shpall më 10 nëntor të viti 2002, nga prefekti i asokohshëm i Kongregatës për Ungjillëzimin e Popujve, kardinali Kreshencio Sepe, gjatë kremtimit të Eukaristisë, në katedralen e Shkodrës. Lumnimi dhe pranimi si shenjtor ndodhi më 5 nëntor 2016, në sheshin para katedrales së Shën Shtjefnit në Shkodër.[1]

Gaspër Suma
Fotoporteti
Emri Gaspër
Mbiemri Suma
Lindur më 23 mars 1897
Lindur në Shkodër, Perandoria Osmane
Vdiq më 14 prill 1950
Vdiq në Shkodër, Shqipëri
Kombësia Shqiptar
Shtetësia Shqiptare
Profesioni Atë i Kishës Katolike

BiografiaRedakto

U lind në Shkodër i pagëzuar me emrin Hilë, i biri i Gaspër Sumës dhe Drande Shirokës, më 23 mars 1897.[2]

Shkollën e mesme e kreu tek françeskanët, kurse teologjinë në Insbruk në Austri. U shugurua meshtar më 31 korrik 1921 dhe shërbyu gjithmonë në zonat më të vështira malore: Theth, Brigje të Hotit dhe Gomsiqe. Pati një shpirt të madh sakrifice.

U arrestua dhe vdiq në burgun e Shkodrës më 14 prill 1950. “In odium fidei”. Eshtrat e tij pushojnë në Kishës Françeskane të Shkodrës.

ReferimetRedakto

  1. ^ Flocchini, Emilia. "Beati Martiri Albanesi (Vincenzo Prennushi e 37 compagni)". Santiebeati. Marrë më 6 tetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Kurti, P. Donat (2003). Provinça Françeskane Shqiptare. Shkodër: Botime Françeskane. fq. 123–124. ISBN 99927-789-1-1. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

[1]