Geena Davis

aktore amerikane


Virginia Elizabeth “Geena” Davis është aktore amerikane, e lindur më 21 janar 1956Warehem, Massachusetts, ShBA.

Geena Davis
Geena Davis (1989).jpg
Geena Davis në ndarjen e çmimeve oscar më 1989.
Informacione personale
Vendlindja Warehem, Massachusetts, Flag of the United States.svg SHBA
Kombësia amerikane

KarrieraRedakto

Pas ardhjes në New York fillimisht punësohet si modele. Gjatë punës bie në sy nga regjisori Sydney Pollack i cili e angazhon si debytante në komedinë Tootsie1982. Pastaj i fiton role në disa seri të pasuksesshme: Buffalo Bill dhe Sara. Popullarizohet me rolet në filmin horor The fly dhe në komedinë Beetlejuice, ndërsa me filimin The Accidental Tourist (1988) e fiton çmimin Oscar për rol dytësor. Pastaj vijnë edhe një varg rolesh të suksesshme ku nominohet dhe fiton çmime kinematografike.

 
Gjurmët e duarve të Geena Davis në parkun The Great Movie RideWalt Disney World's Disney's Hollywood Studios

Jeta privateRedakto

Është martuar katër herë me: Richard Emmolo (1982-1983) punëtor restoranesh, Jeff Goldblum (1987-1990) aktor, Renny Harlin (1993-1998) regjisor, Reza Jarrahy (2001-) dhe bashkëshorti me të cilin jeton sot është Dr. Reza Jarrahy (2001), me të cilin ka tre fëmijë.

Filmografia e zgjedhurRedakto

TelevizionRedakto

Viti Titulli Roli Notesi
1983–1984 Buffalo Bill Wendy Killian epizodi i 26 - të
1983 Knight Rider Grace Fallon Episode: "K.I.T.T. The Cat"
1984 Family Ties Karen Nicholson epizoda e 3 - të
1984 Riptide Dr. Melba Bozinsky Epizoda: "Raiders of the Lost Sub"
1985 Sara Sara McKenna epizoda e 13 - të
1985 Remington Steele Sandy Dalrymple Epizoda: "Steele in the Chips"
2000–2001 Geena Davis Show, TheThe Geena Davis Show Teddie Cochran 22 episodes
2003 Will & Grace Janet Adler Episoda: "The Accidental Tsuris"
2005–2006 Commander in Chief President Mackenzie Allen epizoda e 19
2012 Coma Dr. Agnetta Lindquist epizoda 2 - të


Lidhjet e jashtmeRedakto

Geena DavisIMDb