Genc Nuza (i lindur më 21 prill 1989) është një gjyqtar profesionist i futbollit shqiptar i Kosovës , i cili zyrtarisht kryeson në Superleague të futbollit të Kosovës dhe gjithashtu për FIFA .

KarieraRedakto

Europë dhe ndërkombëtareRedakto

Më 23 nëntor 2016, Nuza së bashku me tre gjyqtarë të tjerë u përfshi në listën e FIFA-s. [1]

DebutimiRedakto

Më 5 mars 2017, Nuza bëri debutimin e tij gjyqësor në një ndeshje të Ligës së Superliges Malteze midis St Andrews dhe Floriana , loja përfundoi një barazim 0-0 dhe lëshoi shtatë karta të verdhë. [2] Më 27 mars 2017, ai madje bëri debutimin e tij gjyqësor në një ndeshje miqësore midis Turqisë dhe Moldavisë , loja përfundoi një fitore 3-1 për Turqinë dhe lëshoi tre karta të verdhë. [3] [4]

ReferimetRedakto

  1. ^ "FIFA përfshin katër gjyqtarë nga Kosova në listat e saj". Telegrafi. 23 nëntor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Gjyqtarët kosovarë debutojnë me sukses në arenën ndërkombëtare". Telegrafi. 5 mars 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Gjyqtarët e Kosovës shkruajnë historinë, debutojnë në arenën ndërkombëtare (Foto)". Telegrafi. 27 mars 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Treshja e gjyqtarëve nga Kosova debuton në mënyrë të shkëlqyeshme". Telegrafi. 27 mars 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)