Georges Benjamin Clemenceau ([1] Frëngjisht: [ʒɔʁʒ bɛ̃ʒamɛ̃ klemɑ̃so] ; [a] 28 shtator 1841 – 24 nëntor 1929) ishte një burrë shteti francez që shërbeu si Kryeministër i Francës nga 1906 deri në 1909 dhe përsëri nga 1917 deri në 1920. Një figurë kyçe e Radikalëve të Pavarur, ai ishte një mbështetës i fortë i ndarjes së kishës nga shteti, amnistisë së komunarëve të mërguar në Kaledoninë e Re, si dhe kundërshtimit të kolonizimit . Clemenceau, një mjek i kthyer në gazetar, luajti një rol qendror në politikën e Republikës së Tretë.

Georges Clemenceau
Portreti nga Nadar, 1904
Kryeministër i Francës
Në detyrë
16 Nëntor 1917 – 20 Janar 1920
PresidentiRaymond Poincaré
Paraprirë ngaPaul Painlevé
Pasuar ngaAlexandre Millerand
Të dhëna vetjake
U lind më
Georges Benjamin Clémenceau

(28-09-1841)1841 shtator 28 invalid day
Mouilleron-en-Pareds, Francë
Vdiq mëGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Paris, Francë
Vendi i prehjesMouchamps, Vendée
Partia politike
  • Republikanët Radikalë (1871–1901)
  • Partia Radikale(1901–1914)
  • Radikalët e Pavarur (1914–1929)
Bashkëshortja/et
(m. 1869; div. 1891)
FëmijëtMichel Clemenceau [fr]
ShkollimiUniversiteti i Nantës
PunësimiMjek, gazetar, burrshtetas
Nofka/t
  • Ati i Lirisë
  • Tigri

Pasi rreth 1,400,000 ushtarë francezë u vranë midis pushtimit gjerman dhe armëpushimit, ai kërkoi një fitore të plotë mbi Perandorinë Gjermane . Clemenceau përkrahu dëmshpërblimet, transferimin e kolonive, rregulla strikte për të parandaluar një proces riarmatimi, si dhe kthimin e Elzasë-Lotringenit, të cilat ishin aneksuar nga Gjermania në 1871. Ai i arriti këto synime nëpërmjet Traktatit të Versajës të nënshkruar në Konferencën e Paqes në Paris (1919–1920). I mbiquajtur Père la Victoire ("Ati i Fitores") ose Le Tigre ("Tigri"), ai vazhdoi pozicionin e tij të ashpër kundër Gjermanisë në vitet 1920, megjithëse jo aq shumë sa Presidenti Raymond Poincaré ose ish-Komandanti Suprem i Aleatëve Ferdinand Foch, i cili mendonte se traktati ishte shumë i butë ndaj Gjermanisë, duke thënë në mënyrë profetike: "Kjo nuk është paqe. Është një armëpushim për njëzet vjet”. Clemenceau mori traktate të mbrojtjes së ndërsjellë me Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara, për t'u bashkuar kundër agresionit të mundshëm të ardhshëm gjerman, por këto nuk hynë kurrë në fuqi për shkak të dështimit të Senatit të SHBA për të ratifikuar Traktatin, i cili gjithashtu anuloi detyrimin britanik.


Frëngjisht: <span typeof="mw:Entity">[</span> ʒɔʁʒ<span class="wrap"> </span>bɛ̃ʒamɛ̃<span class="wrap"> </span>klemɑ̃so <span typeof="mw:Entity">]</span>

  1. ^ "Clemenceau". Collins English Dictionary. HarperCollins. Marrë më 9 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ P. Fouché (1956). Traité de prononciation française (në frëngjisht). Paris. fq. 65.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>