Gladiator (film 2000)

film
(Përcjellë nga Gladiator)

Gladiatori' është një film epik me regji të Ridley Scott, me aktorët Rusell Ira Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen, Oliver Reed. Filmi doli ne kinematë amerikanë në 5 maj te 2000.

Prodhimi Redakto

Filmi nisi xhirimet në janar të 1999 dhe xhirimet në eksterier u zhvilluan në Marok, Tunisi, Itali dhe Malta. Ndërsa në interier u zhvilluan në Los Angeles në studiot e Universal Pictures.

Regjisori dhe prodhuesit e filmit i kërkuan bashkisë së Romës të xhironin disa skena dyluftimi brenda Koloseut, por bashkia refuzoi për arsye se amfiteatri ishte në fazë rikonstruksioni kështu që skenografia e Koloseut u realizua në Tunizi për 19 jave.

Filmi mbaroi xhirimet në maj te 1999, dhe buxheti për filmin ishte 103 milion $.

Dyluftimi me barbaret, skena në fillim të filmit u xhirua në Britaninë e madhe duke përfituar nga leja e shtetit britanik për shkatërrimin e pyllit. Aktori Oliver Reed vdes pak para mbarimit te xhirimeve dhe pjesët e tjera u realizuan nepermjet teknikave dixhitale.

Box Office (Fitimet) Redakto

Në përfundim të xhiros botërore filmi nxori 456.640.000 milion $, i dyti në renditje pas Mission impossible.

Referime Redakto

Lidhje të jashtme Redakto