Grand Rapids (City of Grand Rapids) është një qytet në qarkun Kent të shtetit MiçiganSHBA-së. Qyteti është i vendosur në lumin Grand rreth 25 milje në lindje të liqenit Michigan. Ai është qendra e qarkut e Kent, qyteti i dytë më i madh në Michigan (pas Detroit), dhe qyteti më i madh në Michiganin Perëndimor. Në Grand Rapids ndodhen pesë nga kompanitë kryesore të botës për mobilje zyre, prandaj quhet edhe "Qyteti i mobiljeve".

Grand Rapids, Michigan
City of Grand Rapids
qytet
Images from top to bottom, left to right: downtown cityscape, Meyer May House, Gerald R. Ford Presidential Museum, La Grande Vitesse, pedestrian bridge over the Grand River, Van Andel Arena, Grand Valley State Universitys Cook–DeVos Center on the Medical Mile
Images from top to bottom, left to right: downtown cityscape, Meyer May House, Gerald R. Ford Presidential Museum, La Grande Vitesse, pedestrian bridge over the Grand River, Van Andel Arena, Grand Valley State Universitys Cook–DeVos Center on the Medical Mile
Location of Grand Rapids, Michigan
Popullsia
 • Total188.040
Faqja zyrtarewww.grcity.us

Grand Rapids ishte vendlindja e Anthony Kiedis, këngëtar dhe shkrues këngësh, dhe Gerald Ford, presidenti i 38 i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ford, së bashku me gruan e tij, ish-Zonja e Parë, Betty Ford, është varrosur në ambjentet e Muzeut Presidencial Gerald R. Ford në Grand Rapids.

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

Në Grand Rapids, Michigan jetojnë 188040 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 1635.2 banor/km2 (4235.1 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 117.25 km2 (45.27 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej (640 ft).

ReferimetRedakto

  1. ^ "Metro Population Estimates". Marrë më 2015-03-28. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Grand Rapids, Michigan – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale