Grisonët

gjini e gjitarëve

Grisonët / ɡ r ɪ z ə n / , njohur gjithashtu si volverinat e Amerikës Jugore ,[1] mustelidgjinin Galictis . Vendas nga Amerika Qendrore dhe e Jugut, gjini përmban dy specie të gjalla: grisonin e madh ( Galictis vittata ), e cila gjendet gjerësisht në Amerikën e Jugut , përmes Amerikës Qendrore deri në Meksikën Jugore ; dhe grisonin e vogël ( Galictis cuja), i cili është i kufizuar në gjysmën jugore të Amerikës së Jugut.

Grisonët
Galictis.jpg
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënfamilja:
Gjinia:
Galictis

Bell, 1826
Speciet

Galictis cuja
Galictis vittata

EmërtimiRedakto

Emri gjenerik Galictis bashkon dy fjalë greke: Gale ( γαλῆ " nuselalë ") dhe iktis ( ἴκτις , kunadhe ).[2] Krahason fjalën Galidictis (një gjini e mongozave).

Emri i përbashkët grison është një fjalë nga frëngjishtja për "gri", një variant i Gris , gjithashtu do të thotë "gri".[3]

spanjisht , ai përmendet si një huroncito (fjalë për fjalë " ferreta e vogël") ose grisón . Në portugalisht , është një furão .[nevojitet citimi]

PëshkrimiRedakto

Grisonët maten deri në 60 cm (24 in) në gjatësi,[4] dhe peshojnë midis 1 dhe 3 kg (2.2 dhe 6.6 lb). Grisoni i vogël është pak më i vogël se grisoni i madh. Grisonët në përgjithësi i ngjajnë morfetave , por me një bisht më të vogël, këmbë më të shkurtër, qafë më të gjerë dhe trup më të fortë. Qimet përgjatë pjesën e pasme është një gri krem me këmbë, fyt, fytyrë, dhe bark të zeza. Një shirit i mprehtë i bardhë shtrihet nga balli në pjesën e prapme të qafës.

HabitatiRedakto

Ato gjenden në një gamë të gjerë habitatesh nga shkurre gjysëm të hapur dhe pyje deri në pyje me lartësi të ulët. Ata janë përgjithësisht tokësorë, duke krijuar dhe fole në vrimat në pemë të rrëzuara ose çarje shkëmbijnsh, shpesh që jetojnë nën tokë. Ata janë të kudogjendur , konsumojnë fruta dhe kafshë të vogla (përfshirë gjitarë). Dihet pak për sjelljen e grisonëve për arsye të shumta, duke përfshirë që qafat e tyre janë aq të gjera në krahasim me kokën e tyre, një vështirësi e pazakontë që e ka bërë përcjelljen e radios problematike. [nevojitet citimi]

EvolucioniRedakto

Speciet e gjallaRedakto

Fotoja Emri shkencor Emri i zakonshëm Gama
  Galictis cuja Grisoni i vogël Brazil, Kili, Peru, Argjentin, Uruguai, dhe Paraguai
  Galictis vittata Grisoni i madh Meksika jugore në veri, në Brazilin qendror, Perun dhe Bolivinë në jug.

FosiletRedakto

Grisonët u shfaqën për herë të parë në Amerikën e Jugut gjatë Pleistocenit të hershëm rreth 2.5 milion vjet më parë. Ato mund të vijnë nga gjinitë fosile Trigonictis dhe Sminthosinus , e cila jetonte në Amerikën e Veriut gjatë mesit deri në fund të Pliocenit .[5] Ekzistojnë të paktën tre lloje të njohura fosile, të gjitha këto u gjetën në Argjentinë :[4]


  • Galictis hennigi
  • Galictis sanandresensis
  • Galictis sorgentinii

ReferencaRedakto

  1. ^ ZipcodeZoo - Online Encyclopedia About Plants & Animals
  2. ^ Stampa:Merriam-Webster "New Latin, from Greek galē weasel + iktis yellow-breasted marten".
    Lewis and Short defines ictis (ἴκτις) simply as "a kind of weasel".[1] Arkivuar 2 nëntor 2013 tek Wayback Machine Brill’s New Pauly likewise also notes that "ἴκτις/íktis may be a weasel"[2]
  3. ^ Stampa:Merriam-Webster "French, from grison gray, from Middle French, from gris"
  4. ^ a b Yensen, E.; Tarifa, T. (2003). "Galictis vittata". Mammalian Species: Number 727: pp. 1–8. doi:10.1644/727. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Yensen, E.; Tarifa, T. (2003). "Galictis cuja". Mammalian Species: Number 728: pp. 1–8. doi:10.1644/728. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)