Hërticë është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Herrtizë dhe Herrticë.

Hërticë
Herticë
Fshat
Vendndodhja
Hërticë is located in Kosova
Hërticë
Hërticë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Besianë
Të dhëna dhe statistika
Themelimi Thuhet ka eksistencë të lashtë, por si fshat është njohur më pas (pas ardhjes se fiseve tjera që dhe sot janë banor te Herticës)
Krahina etnografike-
gjeografike
Llapi
Lartësia 804 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Targa RKS 01
Koordinatat 42° 52′ 25″ Veri

21° 17′ 37″ Lindje


GjeografiaRedakto

Hërtica si fshat me siperfaqe te madhe shtrihet ne jugë-lindje te komunes se Podujeves dhe ne veri-lindje te Kosovës ,ku eshte dhe afër vijes kufitare Kosovë-Serbi. Fshat turistik me natyrë super t'gjelbruar. Posedon liqen artificial, kodra te larta dhe fusha te gjera ,prrock qe derdhet ne liqenin e batllaves...

Krijimi si vendbanimRedakto

Thuhet qe Hertica e sotme si vendbanim ka filluar para qindra vite E kjo ndodhi nga tre vllezer. Nje fis tre mbiemra (Selolli,Mucolli,Sheholli) qe nje pjes dhe sot jan vendas,por pjesa me e madhe e tyre migroj ne (turqi). Me von pati ardhje te fiseve tjera: Pollomi,Llalloshi,Lushaku,Llapashtica,Bajgora,Berisha,Maqani,Makolli ..etj Ku u vendosen ne pjes te ndryshme te Hrtic (Hertices)qe sot njihen si : Hertice,Surdull(jug te H ),Maqan(jug-lindje te H)dhe Shamalluk(veri-perendim).

EkonomiaRedakto

Ekonomi mesatare nga natyra dhe minjera ... Agro-kultura eshte dega qe dominon me se shumti ne kete rreth pershkak kushteve klimatike-toksore

Monumente kulturoreRedakto

Si monument ka Kullën e Xhemail Bajramit (me shumm se 200 vjet eksistence)

MonumenteRedakto

Xhamia e vjeter (supozohet me shumë se 300 vjet,qysh nga koha e okupimit ottoman) Deri n'vitin 2007 ishte aktive por tani eksiston si muse e gjerave tvjetra te asaj kohe qe permbante si vizatime n muri,qylyma,gjera druri, shkrime ... Muret e saj te trasha dhe dyrë dritare te vogla si kullë lufte e mbrojtur mir qe ishte edhe strehim sikurse shkolla per refugjat nga qyteti dhe fshatrat tjerë gjat luftes.

HistoriaRedakto

Lufta 1998-99Redakto

Sikur te gjitha fshatrat ne llap edhe Hertica pat trimat e vet. Grup me dhjetra antar mbrenda ,per qlirim,parandalim te dhunes dhe masakrave,siguri te popullit.... Shokë te Zahir Pajazitit qe njifeshin prej moshes kur ishin femije dhe qe fryma e njejt patriotike i rriti ata . Ne krye me Isuf Pollomi i cili ra kunder armikut(15 prill 1999 rreth ores 15) ku per disa or me von moren hak bashk-luftaret e tij :Hamdi Pollomi,Sabri Hamiti,Enver Selolli,Idriz Pollomi,Zejnullah Zejnullahu,Rushit Llaloshi,Ukshin Mucolli,Dalip Llalloshi... e shume te tjer,ushtar me uniformë te UCK-së dhe pa uniformë por te gatshem per ti dal ne ndihme nderit te Kosoves ,UCK-së


Shih dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto