Húsavík është një qytet në komunën Norðurþing në bregdetin verior të Islandës në brigjet e gjirit Skjálfandi me 2.307[1] banorë. Pjesa më e famshme e qytetit është kisha prej druri Húsavíkurkirkja, e ndërtuar në 1907. Húsavík shërbehet nga Aeroporti i Húsavík.

Húsavík
{{{postal_code_type}}}
640, 645

Përmbledhje

Redakto

Të ardhurat rrjedhin nga turizmi dhe peshkimi, si dhe nga industria me pakicë dhe industria e vogël. Deri vonë, Húsavík ishte porti i eksportit të silicës që nxirrej nga liqeni aty pranë M nearbyvatn.

Sipas Landnámabók ("Libri i Zgjidhjes"), Húsavík ishte vendi i parë në Islandë që u vendos nga një burrë norvegjez. Suedeze Viking Garðar Svavarsson qëndroi atje për një dimër rreth 870 pas Krishtit, kur ai u largua nga ishulli në pranverën e vitit 870, pas qëndrimit një dimri, ai la pas një njeri me emrin Nattfari dhe dy skllevër, një burrë dhe një grua, dhe ata krijuan një fermë ketu[2]

Turizmi

Redakto

Húsavík është bërë një qendër e vëzhgimit të balenave në Islandë për shkak të balenave të specieve të ndryshme që shpesh hyjnë në gji. Muzeu i Balenave Húsavík ndodhet në qendër të qytetit nga porti.[3]

Në qytet ekziston edhe një muze qytetar për kulturën dhe biologjinë. Ndër të tjera, ajo tregon një ari polar të mbushur (arriti në Grimsey në 1969) dhe anije antike.

Çdo vit në mes të korrikut, Húsavík mban një festival të quajtur Mærudagar, i cili përkthehet në "Ditët e ëmbëlsirave". Mijëra njerëz nga e gjithë Islanda vijnë në qytetin e vogël për të shijuar këtë rast i cili përbëhet nga muzikë, zbukurime shumëngjyrëshe dhe një sërë ushqimesh dhe pije.

Húsavík është gjithashtu shtëpia e Muzeut të Hulumtimit, një muze rreth historisë së eksplorimit njerëzor. Një monument që nderon astronautët e Apollonit që stërviten rreth Húsavík gjatë viteve 1960 ndodhet jashtë muzeut.[4]

Rajoni i Mývatn, me gjeologjinë e tij interesante dhe jetën e larmishme të kafshëve, është afër. Parku Kombëtar Jökulsárgljúfur me kanionin -sbyrgi në formë patkoi dhe ujëvarat Dettifoss, Hafragilsfoss dhe Selfoss nuk është gjithashtu larg qytetit.

Sportive

Redakto

ÖF Völsungur është klubi lokal i futbollit. Ata për herë të fundit kanë luajtur në kategorinë më të lartë të Islandës në sezonin 1988.[5]

Kultura popullore

Redakto

Húsavík shërbeu si vendosja e filmit 2020 Netflix Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga, një histori komike e dy vendasve Húsavík që përfaqësojnë Islandën në Festivalin Evropian të Këngës, me një nga këngët e filmit me emrin e qytetit.

Marrëdhëniet ndërkombëtare

Redakto

Qytetet binjake - Qytetet motra

Redakto

Húsavík ka një klimë të butë subarktike dimërore ( Köppen : Dfc ) ose një klimë oqeanike nënpolare ( Cfc ) në varësi të −3 °C (27 °F) ose 0 °C (32 °F), e ngjashme me pjesën tjetër të Islandës bregdetare.

Húsavík - Temperatura dhe reshjet mesatare mujore
Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrikk Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor
T
e
m
p
e
r
a
t
u
r
a
Jan Shku Mar Pri Maj Qer Kor Gush Shta Tet Nën Dhje
R
e
s
h
j
e
{{{reshje_jan}}}
{{{reshje_shk}}}
{{{reshje_mar}}}
{{{reshje_pri}}}
{{{reshje_maj}}}
{{{reshje_qer}}}
{{{reshje_korr}}}
{{{reshje_gush}}}
{{{reshje_shta}}}
{{{reshje_tet}}}
{{{reshje_nën}}}
{{{reshje_dhje}}}
Jan Shku Mar Pri Maj Qer Korr Gush Shta Tet Nën Dhje


Burimi: mungon

Orët me diell

Redakto

Húsavík përjeton diellin e mesnatës nga 11 qershori deri më 29 qershor.[8]

Megjithëse Húsavík nuk përjeton natë polare në solsticin e dhjetorit, orët më të shkurtra të ditës në Húsavík janë 2 orë 45 minuta, nga 11:45 UTC deri në 14:30 UTC më 21 Dhjetor.

Galeri

Redakto

Shiko edhe

Redakto

Referime

Redakto

 

Lidhje të jashtme

Redakto
  1. ^ "Mannfjöldatölur". Hagstofa Íslands. Statistics Iceland. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2020. Marrë më 23 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Guðni Th. Jóhannesson (9 janar 2013). The History of Iceland. ABC-CLIO. fq. 6–7, 19–20. ISBN 978-0-313-37621-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Whale museum homepage". Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Hnefill, Örlygur (12 gusht 2015). "Apollo astronauts revisit training area in Iceland and explore a new lava flow". The Exploration Museum. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2019. Marrë më 21 mars 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Iceland 1988 – RSSSF
  6. ^ "Aalborg Twin Towns". Europeprize.net. Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2013. Marrë më 19 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Nordurthing homepage" (në islandisht). nordurthing.is.
  8. ^ "Húsavík, Iceland daylight calculator (number of daylight hours, with sunrise and sunset, and daylight saving time)". jan.moesen.nu. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)