Aalborg është qytet i industrisë në rajonin e Jutlandit, Danimarkë. Është qyteti i katërt më i popullarizuar me popullësi urbane. Sipas janarit 2016, ka pasur 112,194 banorë, komuna Aalborg është i treti më i popullarizuar pas komunës së Kopenhagës dhe Aarhus. Aalborg është 64 km në jugperëndim të Frederikshavn, 118 km në veri të Aarhus, 35 km në lindje të Kattegat dhe 82 km në veri të Randers.

Aalborg
Qytet
Vendndodhja
Aalborg is located in Danimarka
Aalborg
Aalborg

Koordinatat: 57°03′V 09°55′L / 57.050°V 9.917°L / 57.050; 9.917

Administrimi
Shteti Flamuri Danimarka
Komuna Komuna Aalborg
Kryetari i Bashkisë Thomas Kastrup-Larsen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 139 km2
Lartësia 5 m (m.n.d.)
Dendësia 954 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore Zona Kohore e Evropës Qendrore (UTC+1)
Prefiksi (+45) 9

KlimaRedakto

Gjatë verës, temperaturat e larta janë rreth 20 °C, ndërsa temperatura e ulëta janë rreth 11 °C. Gjatë muajve të ftohta të janarit dhe shkurtit, temperaturat mesatare janë nga −3 deri në 2 °C, rrallë që zbret në −10 °C.

Muajt më të ngrohta janë zakonisht korriku dhe gushti, me një temperaturë mesatare prej 16 °C, por në tetor temperaturat arrijnë në 9 °C.

DemografiaRedakto

Aalborgu ishte qyteti më i madh në Jutland deri në mes të shekullit 19-të. Sipas janarit 2015, Aalborg është qyteti i katërt më i popullarizuar pas Kopenhagës, Aarhus dhe Odenses. Sipas statistikave të vitit 2016, treguan se 210,316 njerëz jetojnë në komunën e Aalborgut.

BinjakëzimetRedakto