Antibes

komunë në departamentin Alpes-Maritimes, Francë


Antibes është një komunë franceze, e cila ndodhet në departamentin Alpes-Maritimesrajonit Provence-Alpes-Côte d'Azur. Antibes ka një popullsi prej 75456 banorë dhe sipërfaqe 26.48 km², me një dendësi prej 2850 banor/km².

Antibes
Komunë
noform
Pamje nga Antibes
Stema_figura
Vendndodhja
Antibes is located in Franca
Antibes
Antibes
43°34′48″V 7°07′23″L / 43.58°V 7.1230555555556°L / 43.58; 7.1230555555556Koordinatat: 43°34′48″V 7°07′23″L / 43.58°V 7.1230555555556°L / 43.58; 7.1230555555556
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Alpes-Maritimes
Kryetari Jean Leonetti
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 26.48 km2
Lartësia 0 m (m.n.d.)
Popullsia 75456 banorë
Dendësia 2850 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 06160
INSEE 06004
Faqja Zyrtare http://www.antibes-juanlespins.com

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Antibes – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale