Riga është kryeqyteti i Letonisë. Riga është dhe qyteti me popullsinë më të madhe në republikat baltike, Estoni, Letoni dhe Lituani. Qyteti shtrihet në Gjirin e Rigës, buzë grykëderdhjes së lumit Daugava.

Riga
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Letonia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 307,17 km2
Popullsia 731.672 banorë
Të dhëna të tjera
Prefiksi +
Faqja Zyrtare www.riga.lv

Pak historiRedakto

EkonomiaRedakto

DemografiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shiko edhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto