Shtetet baltike (Estonisht: Balti riigid, Baltimaad; Letonisht: Baltijas valstis; Lituanisht: Baltijos valstybės) është një term gjeopolitik, zakonisht përdoret për të grupuar tre shtetet sovrane në Evropën Veriore në bregun lindor të Detit Baltik: Estoninë, Letoninë dhe Lituaninë. Termi nuk përdoret në kontekstin e zonave kulturore, identitetit kombëtar ose gjuhës, sepse ndërsa shumica e njerëzve në Letoni dhe Lituani janë njerëz baltikë, shumica në Estoni janë finike. Të tre vendet nuk formojnë një union zyrtar, por angazhohen në bashkëpunim ndërqeveritar dhe parlamentar..[1] Fushat më të rëndësishme të bashkëpunimit midis tre vendeve janë politika e jashtme dhe e sigurisë, mbrojtja, energjia dhe transporti..[2]

Shtetet baltike
Estonia-latvia-lithuania-in-northern-europe.png
Vendet Flag of Estonia.svg Estonia
Flag of Latvia.svg Letonia
Flag of Lithuania.svg Lituania
Zonat kohore UTC+02:00

Të tre vendet janë anëtare të NATO-s, Eurozonës, OECD dhe Bashkimit Evropian. Në vitin 2020 dhe 2021, Estonia është gjithashtu një anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Të tre klasifikohen si ekonomi me të ardhura të larta nga Banka Botërore dhe mbajnë një Indeks shumë të lartë të zhvillimit njerëzor.

ReferimetRedakto

  1. ^ "Baltic Cooperation | Ministry of Foreign Affairs". vm.ee (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 maj 2017. Marrë më 28 maj 2018.
  2. ^ "Baltic Cooperation | Ministry of Foreign Affairs" (në anglisht).

Lidhje të jashtmeRedakto

Statistikat zyrtare të shteteve BaltikeRedakto