Kaliningradi

qytet në Rusi
(Përcjellë nga Kaliningrad)

Kaliningrad (Rusisht: Калининград) është qytet në Rusi i cila ndodhet mes Polonisë dhe LituanisëDetin Baltik. Ishte Kënigsberg ose Konigsberg gjermane. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2016, qyteti ka pasur 459.560 banorë.

Kaliningradi
Калининград
Qytet
Kolazh me pamje nga Kaliningrad
Kolazh me pamje nga Kaliningrad
Popullsia
 • Gjithsej459,560
{{{postal_code_type}}}
236XXX
Targat39, 91
Faqja zyrtarewww.klgd.ru

Klima Redakto

Stina e pranverës fillon në mars dhe është ftohtë dhe me erë, por më vonë bëhet e nxehtë dhe zakonisht me diell. Stina e verës fillon në qershor, kryesisht është e nxehtë por jo gjatë gjithë kohës (temperatura arrin më lartë se +30–+35 °C). Muajt më të nxehta janë korriku dhe gushti. Stina e vjeshtës fillon në shtator dhe së pari fillon me nxehtësi dhe me diell, por më vonë fillon të bëhet ftohtë në muajin nëntor. Stina e dimrit zgjatë prej dhjetorit deri në mars. Muajt më të ftohta janë janari dhe shkurti me temperaturë e cila bie në −15 °C.

Sporti Redakto

Kaliningrad është vendi i klubit FC Baltika Kaliningrad, e cila luan në Ligën Kombëtare të Futbollit Rusë. Ka luajtur në ligën ruse për 3 sezone mes 1996 dhe 1998.

Kaliningrad do të jetë vend mikpritës i disave lojërave në Kampionatin Botëror të Futbollit më 2018.

Binjakëzimet Redakto

Kaliningrad është e binjakëzuar me:[1][2]

Referime Redakto

 1. ^ a b "Города-партнёры". Kaliningrad City Hall. Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2009. Marrë më 2008-12-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Luhn, Alec (20 nëntor 2011). "Kaliningrad". The Moscow Times. Marrë më 26 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Aalborg Twin Towns". Europeprize.net. Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2015. Marrë më 2013-08-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Kaliningrad information". E-gorod.ru. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2019. Marrë më 21 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Korolczuk, Dariusz (12 janar 2010). "Foreign cooperation - Partner Cities". Białystok City Council. City Office in Białystok. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 22 mars 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Elbląg - Podstrony / Miasta partnerskie". Elbląski Dziennik Internetowy. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2011. Marrë më 2014-12-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Elbląg - Miasta partnerskie". Elbląg.net. Marrë më 2013-08-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Gdańsk Official Website: 'Miasta partnerskie'". gdansk.pl. Urząd Miejski w Gdańsku. 2009. Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2013. Marrë më 11 korrik 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ P.C., Net. "Gdynia - International Gdynia - International co-operation of Gdynia". www.gdynia.pl. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2016. Marrë më 15 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Groningen - Partner Cities". © 2008 Gemeente Groningen, Kreupelstraat 1,9712 HW Groningen. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2007. Marrë më 8 dhjetor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Miasta partnerskie - Urząd Miasta Łodzi". City of Łódź. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2013. Marrë më 29 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Vänorter". Malmö stad. Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2016. Marrë më 6 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Miasta bliźniacze Torunia" [Toruń's twin towns]. Urząd Miasta Torunia City of Toruń Council. Marrë më 22 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)