Kaliningradi

qytet në Rusi
(Përcjellë nga Kaliningrad)

Kaliningrad (Rusisht: Калининград) është qytet në Rusi i cila ndodhet mes Polonisë dhe LituanisëDetin Baltik. Ishte Kënigsberg ose Konigsberg gjermane. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2016, qyteti ka pasur 459.560 banorë.

Kaliningrad
Калининград
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Kaliningrad
Stema_figura
Stema e Kaliningradit
Flag of Kaliningrad.svg
Flamuri i Kaliningradit
Vendndodhja
Kaliningrad is located in Rusi
Kaliningrad
Kaliningrad

Koordinatat: 54°42′01″V 20°27′11″L / 54.70028°V 20.45306°L / 54.70028; 20.45306

Administrimi
Shteti Flamuri Rusia
Rajoni Kaliningrad
Kryetari i komunës Aleksandr Jaroszuk
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 224,7 km2
Lartësia 4.8 m (m.n.d.)
Popullsia 459.560 banorë
Dendësia 2045,22 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 945
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Kodi Postal 236XXX
Prefiksi (+7) 4012
Targa 39, 91
Koordinatat 54° 42′ 01″ Veri

20° 27′ 11″ Lindje

Faqja Zyrtare www.klgd.ru

KlimaRedakto

Stina e pranverës fillon në mars dhe është ftohtë dhe me erë, por më vonë bëhet e nxehtë dhe zakonisht me diell. Stina e verës fillon në qershor, kryesisht është e nxehtë por jo gjatë gjithë kohës (temperatura arrin më lartë se +30–+35 °C). Muajt më të nxehta janë korriku dhe gushti. Stina e vjeshtës fillon në shtator dhe së pari fillon me nxehtësi dhe me diell, por më vonë fillon të bëhet ftohtë në muajin nëntor. Stina e dimrit zgjatë prej dhjetorit deri në mars. Muajt më të ftohta janë janari dhe shkurti me temperaturë e cila bie në −15 °C.

SportiRedakto

Kaliningrad është vendi i klubit FC Baltika Kaliningrad, e cila luan në Ligën Kombëtare të Futbollit Rusë. Ka luajtur në ligën ruse për 3 sezone mes 1996 dhe 1998.

Kaliningrad do të jetë vend mikpritës i disave lojërave në Kampionatin Botëror të Futbollit më 2018.

BinjakëzimetRedakto

Kaliningrad është e binjakëzuar me:[1][2]

ReferimetRedakto

 1. ^ a b "Города-партнёры". Kaliningrad City Hall. Arkivuar nga origjinali origjinali më prill 22, 2009. Marrë më 2008-12-08. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Luhn, Alec (20 nëntor 2011). "Kaliningrad". The Moscow Times. Marrë më 26 shkurt 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Aalborg Twin Towns". Europeprize.net. Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 tetor 2015. Marrë më 2013-08-19. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Kaliningrad information". E-gorod.ru. Marrë më dhjetor 21, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Korolczuk, Dariusz (12 janar 2010). "Foreign cooperation - Partner Cities". Białystok City Council. City Office in Białystok. Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më mars 22, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Elbląg - Podstrony / Miasta partnerskie". Elbląski Dziennik Internetowy. Arkivuar nga origjinali origjinali më mars 15, 2011. Marrë më 2014-12-29. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Elbląg - Miasta partnerskie". Elbląg.net. Marrë më 2013-08-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Gdańsk Official Website: 'Miasta partnerskie'". gdansk.pl. Urząd Miejski w Gdańsku. 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 korrik 2013. Marrë më korrik 11, 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ P.C., Net. "Gdynia - International Gdynia - International co-operation of Gdynia". www.gdynia.pl. Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 tetor 2016. Marrë më 15 mars 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Groningen - Partner Cities". © 2008 Gemeente Groningen, Kreupelstraat 1,9712 HW Groningen. Arkivuar nga origjinali origjinali më 26 shtator 2007. Marrë më dhjetor 8, 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Miasta partnerskie - Urząd Miasta Łodzi". City of Łódź. Arkivuar nga origjinali origjinali më qershor 24, 2013. Marrë më dhjetor 29, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Vänorter". Malmö stad. Marrë më nëntor 6, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Miasta bliźniacze Torunia" [Toruń's twin towns]. Urząd Miasta Torunia City of Toruń Council. Marrë më gusht 22, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)