Gdynia (gjermanisht: Gdingen) është qytet në Poloni dhe port kryesor detar në Gjirin Dancig në jug të bregdetit të Detit Baltik.

Gdynia
Qytet
Motoja Uśmiechnij się, jesteś w Gdyni
(Buzëqeshni, jeni në Gdynia)
noform
Stacioni kryesor i trenit
Stema_figura
Emblema
POL Gdynia flag.svg
Flamuri
Vendndodhja
Gdynia is located in Polonia
Gdynia
Gdynia

Koordinatat: 54°30′V 18°32′L / 54.500°V 18.533°L / 54.500; 18.533

Administrimi
Shteti Flamuri Polonia
Kryetari i Bashkisë Wojciech Szczurek
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 135,14 km2
Popullsia 247,329 banorë
Dendësia 1830 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 81-000 deri 81-919
Prefiksi (+48) 58
Targa GA
Faqja Zyrtare www.gdynia.pl

HistoriaRedakto

Gjatë luftës së dytë botëroreRedakto

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, qyteti dhe porta detare u okupuan nga ushtria gjermane më 1939 dhe u riemërua me emrin Gotenhafen. Disa 50.000 qytetat polakë të cilët janë sjellur pas vitit 1920 nga qeveria polake, janë dëbuar nga Qeveria Gjenerale. Kaushbianët të cilët ishin të dyshuar për përkrahjen e kauzës polake, u arrestuan dhe u ekzekutuan. Vendi kryesor i ekzekutimit ishte në Piaśnica, ku 12,000 persona u ekzekutuan. Gauleiteri Albert Forster i ka konsideruar Kaushbianët si "çmim i ulët" dhe nuk i ka përkrahur asnjë tentativë për krijimin e nacionalitetin Kaushbian.

Pas luftës së dytë botëroreRedakto

Më 28 mars 1945, Gotenhafen u pushtua nga sovjetët dhe u riemërua me emrin Gdynia.[1]

EdukimiRedakto

Qyteti ka 8 universitete dhe institucione të larta. Shumë studenta nga Gdynia shkojnë në universitetet e Tricity.

 • Universitetet Private
  • Akademia për marrëdhëniet ndërkombëtare ekonomike dhe politike
  • Shkolla e administrimit të biznesit Kwiatkowski

Popullsia dhe sipërfaqjaRedakto

Viti Popullsia Sipërfaqja
1926 12 000 24
1939 120,000 66
1960 147,625 73 km²
1970 191,500 75 km²
1975 221,056 134 km²
1990 251,498 136 km²
2000 253,387 135,49 km²
2010 249,461 135,14 km²

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

 1. ^ "Port of Gdynia". worldportsource.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c d e f g h i j k l m P.C., Net. "Gdynia - International Gdynia - International co-operation of Gdynia". www.gdynia.pl. Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 tetor 2016. Marrë më 6 mars 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Aalborg Twin Towns". Europeprize.net. Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 tetor 2015. Marrë më 19 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Aalborg Kommune – Venskabsbyer". Web.archive.org. 14 nëntor 2007. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2007-11-14. Marrë më 2009-07-26. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Города-партнёры" (në rusisht). Kaliningrad City Hall. Arkivuar nga origjinali origjinali më prill 22, 2009. Marrë më 2008-12-08.
 6. ^ Luhn, Alec (20 nëntor 2011). "Kaliningrad". The Moscow Times. Marrë më 26 shkurt 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Twin cities of Kiel". kiel.de (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 6 mars 2017.
 8. ^ Hassinen, Raino. "Kotka - International co-operation: Twin Cities". City of Kotka. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 qershor 2017. Marrë më 2013-10-22. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Plymouth – Town Twinning". Plymouth City Council. Marrë më 2013-07-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Seattle, Washington Sister Cities". Sister Cities International. Arkivuar nga origjinali origjinali më korrik 17, 2014. Marrë më korrik 17, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)