Hailee Steinfeld (lindi më 11 dhjetor 1996) është një aktore, këngëtare, kompozitore dhe modele amerikane. Ajo arriti përparimin e saj me filmin dramë perëndimor True Grit (2010), e cila fitoi nominimet e saj për Akademinë, Çmimin BAFTA dhe Çmimin SAG për Aktoren më të Mirë Mbështetëse.

Hailee Steinfeld
U lind në11 dhjetor 1996 (24 vjet)
Profesioni
 • Aktore
 • këngëtare
Vite aktiviteti2007–present
Works
Diskografia
TitulliSteinfeld në San Diego Comic-Con 2018
Të afërm
ÇmimetLista e plotë
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrument(et)Vokalet
LabeliRepublic
Websitewww.haileesteinfeldofficial.com

Steinfeld u bë e njohur për rolet e saj kryesore në Ender's Game (2013), Romeo & Juliet (2013), Begin Again (2013) dhe 3 Days to Kill (2014), dhe ka marrë vlerësime kritike për rolet e saj në serinë filmike Pitch Perfect (2015–2017) dhe The Edge of Seventeen (2016), ky i fundit i cili i dha asaj një nominim për Çmimin Golden Globe. Steinfeld më pas dubloi Gwen Stacy / Gruaja Merimangë në filmin e animuar Spider-Man: Into the Spider-Verse (2018), luajti si Charlie Watson në filmin aksion Bumblebee (2018). Steinfeld ka dubluar shumë personazhe të animuar duke përfshirë Gwen Stacy / Spider-WomanSpider-Man: Into the Spider-Verse (2018) dhe Spider-Man: Across the Spider-Verse (2023) dhe Vi në serinë Netflix Arcane (2021–duke vazhduar). Ajo gjithashtu ka portretizuar Emily Dickinson në serialin komedi-dramë të Apple TV+ Dickinson (2019–2021), dhe Kate Bishop në miniserinë Disney+ Hawkeye (2021).

Steinfeld fitoi njohje në muzikë pasi interpretoi "Flashlight" në Pitch Perfect 2 (2015). Ajo nënshkroi me Republic Records menjëherë pas kësaj dhe publikoi këngën e saj debutuese, "Love Myself", e ndjekur nga shfaqja e saj debutuese Haiz (2015). Ajo vazhdoi të publikojë një seri këngësh, duke përfshirë "Starving", një bashkëpunim me Grey dhe Zedd, i cili arriti numrin 12 në tabelën Billboard Hot 100, dhe "Let Me Go", një bashkëpunim me Alesso, Florida Georgia Line dhe Andrew Watt, të cilat arritën kulmin në numrin 14 në tabelën Mainstream Top 40. Në maj 2020, ajo lëshoi ​​shfaqjen e saj të dytë të zgjeruar, Half Written Story, e mbështetur nga singlet "Wrong Direction" dhe "I Love You's".

Jeta e hershme Redakto

Steinfeld lindi në lagjen TarzanaLos Anxhelosit, Kaliforni, më i ri nga dy fëmijët e Cheri (nèe Domasin), një dizajnere e brendshme dhe Peter Steinfeld, një trajner personal.[2][3] Ajo ka një vëlla më të madh, Griffin.[2] Xhaxhai i saj nga babai është trajneri i fitnesit dhe aktori Jake Steinfeld, dhe xhaxhai i saj i madh nga nëna është ish-aktori i fëmijëve Larry Domasin.[4][5] Kushërira e saj e parë nga nëna, aktorja True O'Brien, u shfaq në një reklamë televizive kur Steinfeld ishte tetë vjeç, duke e frymëzuar atë të provonte edhe aktrimin.[7]

Babai i Steinfeld është hebre dhe nëna e saj është e krishterë.[6][7][8][9] Gjyshi i saj nga nëna, Ricardo Domasin, ishte gjysmë filipinas (nga Panglao, Bohol)[5] dhe gjysmë afrikano-amerikan.[10][11][12] Steinfeld u rrit në Agoura Hills dhe më vonë në Thousand Oaks, California,[2][13] duke ndjekur Ascension Lutheran School, Conejo Elementary dhe Colina Middle School. Ajo u shkollua në shtëpi nga viti 2008 deri në diplomimin e saj të shkollës së mesme në qershor 2015.[14]

Karriera Redakto

2007–2015: Përparim dhe njohje kritike Redakto

 
Steinfeld në premierën e Secretariat në shtator 2010

Steinfeld filloi aktrimin në moshën 10 vjeçare; ajo u shfaq në disa filma të shkurtër, duke përfshirë rolin e Talia Alden në filmin e vlerësuar me çmime She's a Fox.[15] Steinfeld u zgjodh për rolin e Mattie Ross në True Grit kur ajo ishte 13.[2] Filmi u shfaq ndërkombëtarisht në dhjetor 2010; Richard Corliss i revistës Time e quajti performancën e saj një nga Top 10-të e 2010-ës dhe shkroi se Steinfeld "prezanton dialogun orotund sikur të ishte gjuha më e lehtë popullore, ia ngul sytë keq njerëzve të këqij, fiton zemrat. Kjo është një dhuratë e vërtetë".[16] Shqyrtimet nga Roger Ebert, Los Angeles Times, dhe Rolling Stone ishin gjithashtu kompliment. Roli i dha Steinfeldit një nominim në Academy Awards të 83-të për në Academy Awards për Aktoren më të Mirë në Rol Dytësor; ajo shkoi te Melissa Leo.[17] Në maj 2011, pesë muaj pas publikimit të True Grit, ajo u zgjodh të ishte fytyra e re e markës së stilistit italian Miu Miu.[18][19][20]

 
Steinfeld në Festivalin e 61-të Ndërkombëtar të Filmit në Berlin në shkurt 2011

Në vitin 2011, Steinfeld u hodh në moshën 14 vjeçare për të luajtur Juliet në një përshtatje të vitit 2013Romeo dhe Zhuljeta.[21] Roli fillimisht ishte menduar për një aktore 22-vjeçare; kishte shqetësime në lidhje me lakuriqësinë në film, por regjisori i tij shpjegoi se kur Steinfeld u hodh në kast, skenari u ndryshua për ta bërë atë të përshtatshëm për moshën.[22] Filmi u publikua në tetor 2013 me komente të dobëta në Shtetet e Bashkuara dhe ndërkombëtarisht.[23] Steinfeld luajti si Petra Arkanian në Ender's Game, një film aksion-aventurë fantastiko-shkencore bazuar në librin e Orson Scott Card. Filmi u publikua më 1 nëntor 2013.[24]

Steinfeld luajti Violet, një nga aktorët kryesorë në dramën romantike Begin Again.[25] Filmi u dha një dalje e kufizuar në Shtetet e Bashkuara më 27 qershor 2014, duke fituar 134,064 dollarë në fundjavën e hapjes; ai u hap në publikim të gjerë më 11 korrik.[26] Ai u ri-lëshua nga The Weinstein Company më 29 gusht.[27] Paramount Pictures mbylli një marrëveshje në 2011 për të drejtat e ekranit të romanit Cat Patrick Forgotten dhe njoftoi se ajo do të luante London Lane në një projekt që ende nuk do të filmohej që nga viti 2015.[28] Në vitin 2014, Steinfeld u njoftua se do të luante si Min Green në një përshtatje në ekran të librit komedi romantike të Daniel Handler Why We Broke Up, por që nga viti 2022, filmi nuk kishte hyrë në prodhim.[29]

Steinfeld u luajt si Eliza përballë bashkë-ylltarit të Ender's Game, Asa Butterfield në përshtatjen filmike të Ten Thousand Saints, i cili u shfaq premierë më 23 janar 2015, në Festivalin e Filmit Sundance 2015. Steinfeld fillimisht u hodh për të luajtur rolin kryesor femër në filmin 2015, For the Dogs, por u zëvendësua nga aktorja Emma Roberts.[30] Në pranverën e vitit 2014, Steinfeld rrëfeu si zëri i Anne Frank për një ekspozitë mbi Frank në Muzeun e Tolerancës.[31] Në tetor, ajo u zgjodh për të luajtur si Hadley në The Statistical Probability of Love at First Sight, bazuar në romanin me të njëjtin emër nga Jennifer E. Smith.[32]] Por ai film nuk u realizua ende në fillim të vitit 2022. Steinfeld u shpall në janar 2015 si ylli i përshtatjes filmike të Carrie Pilby, romani për të rinjtë nga Caren Lissner; ajo u largua nga projekti për shkak të konflikteve të planifikimit.[33] Në mars, Steinfeld ishte një nga aktorët zanorë për dublimin në gjuhën angleze të filmit të animuar japonez When Marnie Was There. Steinfeld luan Anna Sasaki së bashku me Kiernan Shipka si Marnie.[34] Në prill 2015, Steinfeld mori një rol kryesor në Break My Heart 1000 Times, bazuar në romanin YA nga Daniel Waters. Scott Speer ishte vendosur të drejtonte, por filmi nuk është bërë që nga viti 2022.[35][36]

Steinfeld luajti si Trinity në videoklipin "Bad Blood" nga Taylor Swift me Kendrick Lamar. Videoja u shfaq premierë në ceremoninë e Billboard Music Awards 2015 më 17 maj 2015 dhe fitoi një MTV Video Music Award për Videon e Vitit.[37] Steinfeld luajti në filmin me lëshim të kufizuar Barely Lethal. Filmi u drejtua nga Kyle Newman dhe u publikua më 29 maj 2015.[38] Steinfeld luajti bashkë në Pitch Perfect 2, së bashku me Anna Kendrick, Rebel Wilson, dhe Elizabeth Banks, e cila gjithashtu drejtoi.[39] Ajo luajti disa nga këngët e saj për një përfaqësues nga Republic Records në një ngjarje në New York City, dhe label nënshkroi atë.[40] Në maj, Republic Records njoftoi marrëveshjen e regjistrimit dhe se Steinfeld ishte duke punuar në publikimin e saj të parë.[41]

2015–2018: Aktorja e themeluar, Haiz dhe përpjekje të tjera muzikore Redakto

 
Steinfeld fotografuar në vitin 2015 në New York Fashion Week

Në korrik 2015, Steinfeld dhe këngëtari Shawn Mendes publikuan një version akustik të këngës së Mendes, "Stitches". Muajin pasues, Steinfeld publikoi këngën e saj debutuese, "Love Myself", me Republic Records.[42][43] Kënga tërhoqi vëmendjen e medias për mesazhin e saj fuqizues, si dhe tekstet sugjeruese që i shtynë mediat ta quajnë këngën një "ode për masturbimin".[40][44][45]

Drama e zgjeruar debutuese e Steinfeld, Haiz (një pseudonim i përdorur nga fansat e saj), u publikua në nëntor 2015. Haiz u prodhua nga Mattman & Robin dhe përfshin bashkë-skenaristët Julia Michaels dhe Justin Tranter.[46] EP u lëshua në përgjithësisht vlerësime pozitive.[47][48][49] Në shkurt 2016, Steinfeld lëshoi ​​një version të ripërpunuar të "Rock Bottom", si singulli i dytë me grupin amerikan funk pop DNCE.[50] Tekja e radhës e Steinfeld, "Starving", u publikua në korrik 2016 duke u vlerësuar nga kritikët.[51] Kënga është një bashkëpunim me Grey duke shfaqur Zedd dhe u bë hiti i saj më i madh deri më sot duke u bërë platin në Itali, Zelandën e Re, Suedi, Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara, ndërsa gjithashtu u bë platini i dyfishtë në Australi dhe platini i trefishtë në Kanada.[52]

Në shtator 2016, Steinfeld luajti rolin kryesor në The Edge of Seventeen, një komedi e moshës madhore me Blake Jenner, Woody Harrelson dhe Kyra Sedgwick, dhe shkruar dhe drejtuar nga Kelly Fremon Craig.Kelly Fremon Craig.[53][54][55] Filmi u publikua më 18 nëntor 2016, me vlerësime pozitive; Performanca e Steinfeld u vlerësua dhe i dha asaj një nominim për Golden Globe Award.[56][57]

Jeta personale Redakto

Steinfeld filloi të takohej me Instagramerin Cameron Smoller në vitin 2016. Ata bënë debutimin e tyre publik si çift në një festë të Golden Globes në fillim të 2017, por u ndanë në nëntor 2017.[58] Ajo filloi të takohej me këngëtarin irlandez Niall Horan në dhjetor 2017 dhe u nda pothuajse një vit më vonë.[59]

Në maj 2023, Steinfeld filloi të takohej me qendërmbrojtësin e Buffalo Bills, Josh Allen.[60]

Filmografia Redakto

Key
Tregon prodhime që nuk janë publikuar ende

Film Redakto

Viti Titulli Roli Shënimet Ref.
2008 Heather: A Fairytale Heather [[Film i shkurtër [61]
2009 She's a Fox Talia Alden [62]
2010 Without Wings Allison [61]
Grand Cru Sophie [61]
True Grit Mattie Ross [63]
2013 Hateship, Loveship Sabitha [64]
Begin Again Violet Mulligan [65]
The Magic Bracelet Angela Film i shkurtër [61]
Romeo & Juliet Juliet Capulet [66]
Ender's Game Petra Arkanian [67]
2014 3 Days to Kill Zooey Renner [68]
The Homesman Tabitha Hutchinson [69]
The Keeping Room Louise [70]
When Marnie Was There Anna Sasaki Voice; English dub [71]
2015 Ten Thousand Saints Eliza Urbanski [72]
Pitch Perfect 2 Emily Junk [73]
Taylor Swift: The 1989 World Tour Live Herself Concert film [74]
Barely Lethal Megan Walsh [75]
2016 Term Life Cate Barrow [76]
The Edge of Seventeen Nadine Franklin [77]
2017 Pitch Perfect 3 Emily Junk [78]
2018 Bumblebee Charlie Watson [79]
Spider-Man: Into the Spider-Verse Gwen Stacy / Spider-Gwen Voice [80]
2019 Between Two Ferns: The Movie Herself [81]
Charlie's Angels Angel Recruit Cameo [82]
2023 Spider-Man: Across the Spider-Verse Gwen Stacy / Spider-Gwen Voice [83]
The Marvels Kate Bishop / Hawkeye Cameo [84]
TBA Spider-Man: Beyond the Spider-Verse Gwen Stacy / Spider-Gwen Voice [83]

Television Redakto

Viti Titulli Roli Shënimet Ref.
2007 Back to You Little Girl Epizodi: "Gracie's Bully" [85]
2009 BrainSurge Herself Sezoni 1, epizodi 24 [86]
2010 Summer Camp Shayna Matson Film televiziv [61]
Sons of Tucson Bethany Springs Epizodi: "Chicken Pox" [85]
2015–2018 The Voice Herself / Advisor Mysafire (sezonet 8, 15); advisor (sezoni 14) [87]
2018 2018 MTV Europe Music Awards Host / Performer Television special [88]
2019–2021 Dickinson Emily Dickinson Roli kryesor; gjithashtu producente ekzekutive [89]
2020 Sesame Street Herself Mysafire (sezoni 51) [90]
2021–present Arcane Vi Zëri; roli kryesor [91]
2021 Hawkeye Kate Bishop / Hawkeye Roli kryesor; miniseri [92]

Referime Redakto

 1. ^ "Hailee Steinfeld - Biography". Allmusic (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2020. Marrë më 26 tetor 2020.
 2. ^ a b c d Strauss, Bob (18 dhjetor 2010). "Thousand Oaks teen Hailee Steinfeld earns nods for big role in 'True Grit'". Los Angeles Daily News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2011. Marrë më 7 janar 2011.
 3. ^ Garza, Oscar (February 25, 2011). "Hailee Steinfeld's True Colors" Arkivuar korrik 27, 2011, tek Wayback Machine. L.A. Forward. Retrieved March 5, 2011.
 4. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura BackStage
 5. ^ a b "Hailee Steinfeld hopes to visit Bohol | Inquirer Entertainment". Entertainment.inquirer.net (në anglisht). 28 shtator 2013. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2013. Marrë më 2 maj 2014.
 6. ^ Berk, Philip (12 janar 2017). "This actress is destined for greatness". Star2-com. Arkivuar nga origjinali më 27 prill 2018. Marrë më 26 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Tanenbaum, Gil (11 janar 2015). "Hailee Steinfeld To Star In Carrie Pilby". Jewish Business News. Arkivuar nga origjinali më 27 prill 2018. Marrë më 26 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Tugend, Tom (27 janar 2011). "Coens' 'Grit' at top of Oscar list, with a king and a social networker". The Jewish Journal of Greater Los Angeles. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2011. Marrë më 1 mars 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Brown, Hannah (tetor 4, 2019). "Oscar-nominated actress and singer Hailee Steinfeld visits Israel". Jerusalem Post. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2019. Marrë më 4 tetor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 10. ^ Abad, Paolo (prill 6, 2016). "WATCH: Hailee Steinfeld on connecting with her Filipino roots". Rappler. Arkivuar nga origjinali më 27 prill 2018. Marrë më 26 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 11. ^ Malcolm, Shawna (shtator 2016). "Bright Star". Seventeen. fq. 112. My grandfather, my mom's dad, was half African-American, half Filipino. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Hailee Steinfeld hopes to visit Bohol". 28 shtator 2013. Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2018. Marrë më 17 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Lee, Michael J. (9 dhjetor 2010). "Hailee Steinfeld on 'True Grit'". RadioFree.com. Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2011. Marrë më 10 janar 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Lindell, Karen (24 dhjetor 2010). "Hailee Steinfeld is still in a daze over the accolades she's receiving for 'True Grit'". Ventura County Star (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2010. Marrë më 6 shkurt 2017.
 15. ^ Davis, Erik (17 janar 2011). "Watch Hailee Steinfeld's 'Wonder Years'-esque Short, 'She's a Fox'". Moviefone (në anglisht). Aol. Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2011. Marrë më 14 janar 2021.
 16. ^ Corliss, Richard (9 dhjetor 2010). "The Top 10 Everything of 2010 - Hailee Steinfeld as Mattie Ross in True Grit". Time (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2011. Marrë më 13 dhjetor 2011.
 17. ^ "Oscar nominations 2011 in full". BBC News (në anglisht). 25 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2011. Marrë më 25 janar 2011.
 18. ^ Wilkinson, Isabel (16 maj 2011). "Hailee Steinfeld as Miu Miu's New Muse". The Daily Beast. Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2011. Marrë më 27 shkurt 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Hailee Steinfeld: The New Face of Miu Miu!". E!. 16 maj 2011. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2011. Marrë më 27 shkurt 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Charlie Puth Announces The Voice notes Tour With Special Guest Hailee Steinfeld". Billboard. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2018. Marrë më 30 maj 2018. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Hailee Steinfeld Cast As Juliet: Wherefore Art Thou Romeo?". MTV (në anglisht). 14 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2012. Marrë më 27 shkurt 2012.
 22. ^ Krager, Dave (10 qershor 2011). "'Romeo and Juliet' director: No nude scene for Hailee Steinfeld -- EXCLUSIVE". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2012. Marrë më 23 shkurt 2020.
 23. ^ Stevens, Dana (2013). "Jullian Fellowes' Romeo and Juliet: Star-Crossed Lovers With No Chemistry". Slate (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2014. Marrë më 6 maj 2014.
 24. ^ West, Kelly (8 qershor 2012). "Ender's Game". cinemablend (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2012. Marrë më 23 gusht 2012.
 25. ^ "Can a Song Save Your Life?". ComingSoon.net (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2012. Marrë më 12 janar 2012.
 26. ^ "Begin Again". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2014. Marrë më 8 tetor 2014.
 27. ^ Jue, Teresa (25 gusht 2014). "The Weinstein Company set to re-release 'Begin Again'". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2014. Marrë më 23 shtator 2020.
 28. ^ Fleming, Mike Jr. (18 shkurt 2011). "Paramount Crafts Forgotten For Its True Dat Discovery Hailee Steinfeld". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 gusht 2014. Marrë më 30 nëntor 2014.
 29. ^ White, James (22 maj 2012). "Why We Broke Up". Empire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2012. Marrë më 23 gusht 2012.
 30. ^ Clarendon, Dan (29 janar 2014). "Emma Roberts to Join Sam Worthington in For the Dogs, Replacing Hailee Steinfeld". Wetpaint (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 nëntor 2016. Marrë më 2 maj 2014.
 31. ^ "Why an Exhibit on Anne Frank?". Museum of Tolerance.com language=en. Arkivuar nga origjinali më 20 shtator 2014. Marrë më 9 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Mungon vija ndarëse te: |website= (Ndihmë!)
 32. ^ Kit, Borys (28 tetor 2014). "Hailee Steinfeld to Star in The Statistical Probability of Love at First Sight Adaptation". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 nëntor 2014. Marrë më 2 nëntor 2014.
 33. ^ Ford, Rebecca (9 janar 2015). "Hailee Steinfeld to Star In YA Adaptation Carrie Pilby". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2015. Marrë më 10 janar 2015.
 34. ^ Milligan, Mercedes (5 mars 2015). "GKIDS Announces English Marnie Cast". Animation Magazine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 mars 2015. Marrë më 19 mars 2015.
 35. ^ "'Break My Heart 1,000 Times' film to star Hailee Steinfeld". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2015. Marrë më 28 prill 2015.
 36. ^ Petski, Denise (27 prill 2015). "Hailee Steinfeld To Star In 'Break My Heart 1,000 Times' Movie From YA Novel - Deadline". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2020. Marrë më 16 prill 2020.
 37. ^ "Hailee Steinfeld Plays The Trinity in Taylor Swift's "Bad Blood" Music Video". Headline Planet. 10 maj 2015. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2015. Marrë më 10 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ Weintraub, Steve (1 qershor 2015). "Hailee Steinfeld and Sophie Turner Talk BARELY LETHAL, PITCH PERFECT 2, and X-MEN: APOCALYPSE". Collider (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 janar 2020. Marrë më 18 nëntor 2020.
 39. ^ Kroll, Justin (30 prill 2014). "Hailee Steinfeld to Join 'Pitch Perfect 2'". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2014. Marrë më 30 prill 2014.
 40. ^ a b Robinson, Peter (25 gusht 2015). "Hailee Steinfeld interview: "I wasn't prepared for it to happen this quickly"". Popjustice (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 gusht 2015. Marrë më 28 gusht 2015.
 41. ^ Stutz, Colin (21 maj 2015). "Hailee Steinfeld Signs Deal With Republic Records". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2015. Marrë më 21 maj 2015.
 42. ^ Weatherby, Taylor (7 gusht 2015). "Hailee Steinfeld Debuts "Love Myself", Self-Empowering First Single". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2015. Marrë më 16 gusht 2015.
 43. ^ Russell, Erica (15 gusht 2015). "Hailee Steinfeld Spreads the Love In New Video for "Love Myself"". POPCRUSH (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2015. Marrë më 16 gusht 2015.
 44. ^ Norwin, Alyssa (14 gusht 2015). "Hailee Steinfeld's 'Love Myself' About Masturbating? — Fans Freak Out On Twitter". Hollywood Life (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 shtator 2015. Marrë më 12 shtator 2015.
 45. ^ Huff, Steve (23 gusht 2015). "Actress Hailee Steinfeld's Masturbation Anthem Tickles Our Ears". Maxim (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2015. Marrë më 12 shtator 2015.
 46. ^ Zuckerman, Esther (12 nëntor 2015). "Hailee Steinfeld Says Being In Taylor Swift's Squad Isn't As Glamorous As You Think". Refinery29 (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2015. Marrë më 13 nëntor 2015.
 47. ^ Scott, Jason (13 nëntor 2015). "Hailee Steinfeld Is Such A Great Pop Star With 'Haiz' Debut—EP Review". Popdust (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2015. Marrë më 13 nëntor 2015.
 48. ^ Zoladz, Lindsay (13 nëntor 2015). "Hailee Steinfeld's Haiz EP Is Fascinating For All the Wrong Reasons". Vulture (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2015. Marrë më 13 nëntor 2015.
 49. ^ Gharnit, Yasmeen (13 nëntor 2015). "Hailee Steinfeld made some sickeningly sweet pop". Nylon (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2015. Marrë më 13 nëntor 2015.
 50. ^ Wass, Mike (12 shkurt 2016). "Hailee Steinfeld Teams Up With DNCE For New Version Of "Rock Bottom"". Idolator (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2016. Marrë më 12 shkurt 2016.
 51. ^ Barner, Katherine (15 korrik 2016). "Hailee Steinfeld And Zedd Release Summer Love Anthem 'Starving': Listen - Idolator". Idolator (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2016. Marrë më 27 gusht 2016.
 52. ^ Bein, Kat (15 korrik 2016). "Hailee Steinfeld Tastes Love With Zedd & Grey on 'Starving'". Billboard (në anglisht). Prometheus Global Media. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2016. Marrë më 15 korrik 2016.
 53. ^ Lincoln, Ross A. (6 tetor 2015). "Blake Jenner Joins Hailee Steinfeld In STX Coming-Of-Age Drama". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2015. Marrë më 21 tetor 2015.
 54. ^ Ford, Rebecca (24 shtator 2015). "Woody Harrelson, Kyra Sedgwick Join STX's Coming-of-Age Comedy ..." The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2015. Marrë më 21 tetor 2015.
 55. ^ "Besties with Hailee Steinfeld starts filming in Vancouver". What's Filming (në anglisht). Vancouver, British Columbia. 21 tetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 21 tetor 2015.
 56. ^ "The Edge of Seventeen Reviews". Rotten Tomatoes (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 gusht 2017. Marrë më 23 nëntor 2016.
 57. ^ Staff (12 dhjetor 2016). "Best Performance by an Actress in a Motion Picture - Musical or Comedy". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 dhjetor 2016. Marrë më 12 dhjetor 2016.
 58. ^ Brozyna, Emily (11 dhjetor 2019). "All the Deets:Does Hailee Steinfeld Have A Boyfriend? A Detailed Breakdown Of Her Love Life". J-14 (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2020. Marrë më 12 nëntor 2020.
 59. ^ "Hailee Steinfeld Admits Song About Ex Niall Horan Was the Hardest to Write on Her New Album". US Weekly (në anglisht). 7 maj 2020.
 60. ^ Fisher, Mike (2023-07-09). "Josh Allen Dating 'Marvel' Star? Bills QB's Smart 'Comment'". Sports Illustrated (në anglisht). Marrë më 2023-07-10.
 61. ^ a b c d e "23 Hailee Steinfeld Movies, Ranked Best to Worst". Through the Clutter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2021. Marrë më 14 shtator 2021.
 62. ^ "Oscar nominee in Siouxland film fest short". Sioux City Journal. 4 mars 2011. Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2011. Marrë më 14 shtator 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^ Cieply, Michael; Brooks, Barnes (5 janar 2011). "As a Hot Ticket, Will True Grit Sway the Oscars?". New York Times. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2021. Marrë më 6 janar 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ Jagernauth, Kevin (17 tetor 2012). "Kristen Wiig, Hailee Steinfeld, Guy Pearce & Nick Nolte Have 'Hateship, Friendship'". Indiewire. The Playlist (blog). Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2013. Marrë më 21 korrik 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ Kenneally, Tim (29 qershor 2012). "Cee Lo Green will share the big screen with Keira Knightley, Mark Ruffalo, Hailee Steinfeld, and Catherine Keener in the upcoming John Carney film "Can a Song Save Your Life?"". Reuters. Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2016. Marrë më 18 mars 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 66. ^ Krager, Dave (10 qershor 2011). "'Romeo and Juliet' director: No nude scene for Hailee Steinfeld". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2015. Marrë më 18 shkurt 2012.
 67. ^ "Harrison Ford & Abigail Breslin round-off stellar Ender's Game cast". First Showing (në anglisht). 21 dhjetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2019. Marrë më 14 shtator 2021.
 68. ^ Cunningham, Todd (7 janar 2013). "Amber Heard, Hailee Steinfeld, Connie Nielsen Join Cast of Kevin Costner Thriller". thewrap.com. Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2014. Marrë më 17 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 69. ^ Chang, Justin; Elsa Keslassy (17 prill 2014). "Cannes Film Festival: Official Selection Lineup Announced". Variety. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2014. Marrë më 21 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ Armitage, Hugh (31 tetor 2013). "Olivia Wilde, Hailee Steinfeld star in 'The Keeping Room'". Digital Spy. Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2013. Marrë më 27 korrik 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 71. ^ Fischer, Russ (mars 5, 2015). "Hailee Steinfeld Leads When Marnie Was There English-Language Cast". /Film. Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2015. Marrë më 5 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 72. ^ Patrick Hipes (30 janar 2015). "'Ten Thousand Saints' Sells To Screen Media – Sundance - Deadline". Deadline. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2021. Marrë më 14 shtator 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 73. ^ "Hailee Steinfeld Joining Pitch Perfect 2". vulture.com. 1 maj 2014. Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2014. Marrë më 1 maj 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 74. ^ Strecker, Erin (korrik 11, 2015). "Taylor Swift's 1989 Tour: The Weeknd Performs, U.S Women's Soccer Team Shines & 8 More Enchanting Moments". Billboard. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2015. Marrë më 11 korrik 2015. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 75. ^ Heilman, Hunter (3 qershor 2015). "MOVIE REVIEW: 'Barely Lethal' is basically a 90's Olsen Twins movie on HGH". Niner Times. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2018. Marrë më 14 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 76. ^ "'True Grit' star Hailee Steinfeld to join Vince Vaughn in 'Term Life'". digitalspy.co.uk. 20 shtator 2013. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 19 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 77. ^ Hilary Hughes (17 shtator 2016). "Did Hailee Steinfeld's 'The Edge of Seventeen' Just Become The Next Great Teen Movie?". MTV. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2020. Marrë më 26 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 78. ^ "'Pitch Perfect 3' is now casting extras in Atlanta". On Location Vacations. 9 dhjetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2016. Marrë më dhjetor 20, 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 79. ^ "Hailee Steinfeld confirms part in Transformers spin-off". BBC Newsbeat. 12 qershor 2017. Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2017. Marrë më 31 korrik 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 80. ^ Nyren, Erin (qershor 6, 2018). "'Spider-Man: Into the Spider Verse' Casts Hailee Steinfeld, Mahershala Ali and Lily Tomlin". Variety. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2018. Marrë më 7 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 81. ^ "Every Celebrity Cameo in 'Between Two Ferns: The Movie,' From Hailee Steinfeld to Benedict Cumberbatch". Decider. 20 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2019. Marrë më 14 shtator 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 82. ^ Williams, Lexi (16 nëntor 2019). "9 Celebrity Cameos In The 'Charlie's Angels' Reboot You May Have Missed". Elite Daily. Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2019. Marrë më 6 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 83. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura PascalDec2018
 84. ^ Delicana, Ysmael (8 nëntor 2023). "How 'The Marvels' Sets up the Young Avengers". Comic Basics. Marrë më 2023-11-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 85. ^ a b "Young actress comes clean about "True Grit"". Reuters. 9 dhjetor 2010. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2021. Marrë më 14 shtator 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 86. ^ "Hailee Steinfeld - Nickelodeon BrainSurge Episode 124 2009". YouTube. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2022. Marrë më 10 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 87. ^ "'The Voice' Advisor Hailee Steinfeld Nominated For Oscar 8 Years Ago". 2paragraphs. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2021. Marrë më 14 shtator 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 88. ^ "Hailee Steinfeld to Host 2018 MTV EMAs". The Hollywood Reporter. tetor 11, 2018. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2020. Marrë më 11 tetor 2018. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 89. ^ "Hailee Steinfeld to Star in Emily Dickinson Comedy Series for Apple". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 maj 2018. Marrë më 30 maj 2018.
 90. ^ "Yeah, I made some cute new friends today on Sesame Street...what about it?". Instagram.com (në anglishte amerikane). 25 shkurt 2020. Marrë më 22 tetor 2023.
 91. ^ "Hailee Steinfeld is VI". Twitter.com (në anglishte amerikane). shtator 21, 2021. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2021. Marrë më 23 shtator 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 92. ^ "Hailee Steinfeld Confirmed as Kate Bishop in Disney+'s Hawkeye Series!". ComingSoon.net (në anglishte amerikane). dhjetor 2, 2020. Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2020. Marrë më 2 dhjetor 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)

Lidhje të jashtme Redakto