Haraçina

fshat në Maqedoni

Haraçinë, (maqedonisht: Арачиново/Aračinovo) ёshtё fshat nё komunën e Haraçinës, Maqedoni.

Haraçinë
Арачиново
Qytezë
Pamje e Haraçinës
Pamje e Haraçinës
Popullsia
 • Gjithsej7,315
Emri i banorëveHaraçinas
{{{postal_code_type}}}
1045
TargatSKHistoriaRedakto

Në vitin 1845 në betejën e Katllanovës dhe Haraçinës ushtria e shqiptare e Dervish Carës u shpartallua nga forcat e mëdha osmane.