Heimaey (shqiptimi islandisht: [ˈheiːmaˌei]) është një ishull Islandez, më i madh në arkipelagun Vestmannaeyjar dhe ishulli më i madh dhe më i populluari larg bregdetit Islandez. Heimaey është 7.4 km larg bregdetit të jugut të Islandës. Është i vetmi ishull i populluar i ishujve Vestmannaeyjar, me një popullsi prej 4500 vetash. Aeroporti Vestmannaeyjar dhe Klubi Golf i Ishujve Westman të marra së bashku mbulojnë një pjesë të mirë të ishullit.

Heimaey
Pamje ajrore nga ishulli Heimaey
Gjeografia
VendndodhjaIslanda
Koordinatat63°26′N 20°16′W / 63.433°N 20.267°W / 63.433; -20.267
ArkipelaguVestmannaeyjar
Ishuj në total15
Rrafshi më i lartë200
Pika më e lartëHeimaklettur
Shteti
Demografia
Popullsia4500
Heimaey

Më 23 janar 1973, rrjedhja e lavës nga Eldfell aty pranë shkatërroi gjysmën e qytetit dhe kërcënoi të mbyllë portin e tij, burimin kryesor të të ardhurave të tij. Një operacion për ftohjen e lavës së përparuar me ujë të detit shpëtoi portin.

Historia

Redakto

Përrallat më të vjetra

Redakto

Landnáma tregon se pasi Ingólfr Arnarson, banori i parë në Islandë, kaloi një dimër në Ingólfshöfði, ai lëshoi ​​Öndvegissúlur në ujë dhe i ndjeki ata në perëndim. Në Hjörleifshöfði, Ingólfr zbuloi se vëllai / shoku i tij i ngushtë Hjörleifr Hróðmarsson ishte i vdekur dhe skllevërit e tij mungonin. Në det mund të shihte varka që shkonin drejt një grupi të vogël ishujsh dhe ai u nis pas tyre.

Rrëmbyer nga veriu i Irlandës, skllevërit u quajtën perëndimorë (Vestmenn), pasi përpara se të zbulonin Islandën, Irlanda ishte pjesa më perëndimore e botës e njohur për Evropianët veriorë atëherë (rreth vitit 840). Skllevërit shkuan në breg të Heimaey dhe u strehuan në kodra. Ingólfr i gjuajti ata dhe i vrau si hakmarrje për vrasjen e vëllait të tij të kujdesshëm. Në këtë proces, ai emëroi vende dhe shenja të ndryshme. Për shembull, ai e quajti "Dufþekja", një zonë në Heimaklettur, kodrën më të lartë të Heimaey (283 m), pas skllavit Dufþakur (versioni Islandez i gaelëve 'Dubhthach,' i anglicizuar si 'Duffy') për të cilin u tha e kanë hedhur veten Heimaklettur në atë pikë, duke preferuar të marrë jetën e tij sesa ta lejojë Ingólfr ta marrë atë.

Banorët e parë

Redakto

Në traditë, Herjólfur Bárðarson u tha se ishte personi i parë që u vendos në Heimaey. Sipas Landnáma, ai e ndërtoi fermën e tij në Herjólfsdalur (fjalë për fjalë: lugina e Herjólf) rreth vitit 900. Gërmimet arkeologjike në vitin 1971 të rrënojave antike në Herjólfsdalur zbuluan se kishte pasur banim gati 100 vjet më parë.[1]

Bastisje turke

Redakto

Në vitin 1627, tre anije pirate arabe nga Bregu i Barbarisë i kontrolluar nga osmanët sulmuan disa qytete në bregdetin jugor të Islandës dhe ishujve largësorë.[2] Ata sulmuan Grindavík dhe Heimaey. Në Grindavík, qytetarët mund të iknin në fushën e lavës së Reykjanes dhe të fshiheshin pafundësisht. Heimaey ishte aq e izoluar sa ishte e prekshme dhe njerëzit vuanin. Shumë histori heroike u treguan për njerëzit që i mbijetuan pushtimit, veçanërisht Guðríður Símonardóttir. Më mirë e njohur si Tyrkja-Gudda (Turke-Gudda), ajo u mor nga piratët nga shtëpia e saj në Stakkagerði në Heimaey në tregun e skllevërve në Algjeri. Nga atje ajo morri rrugën për në Islandë përmes Tunizisë, Italisë dhe Danimarkës - Islanda në atë kohë ishte nën sundimin danez. Pas kthimit në Islandë, ajo u martua me poetin Hallgrímur Pétursson. Kisha luterane Hallgrímskirkja në Reykjavík është emëruar për nder të tij.

Referime

Redakto
  1. ^ Jonsson, Sigurgeir. "About Westman Islands". Visit Westman Islands (në anglisht). Marrë më 21 dhjetor 2012.
  2. ^ Tinniswood, Adrian (2010). Pirates of Barbary: Corsairs, Conquests and Captivity in the Seventeenth-Century Mediterranean (në anglisht). Penguin. ISBN 9781101445310. Marrë më 2012-12-21.