Henrik Pontoppidan (Fredericia[1], 24 korrik 1857 - Ordrup[2] rrethinë e Kopenhagenit - 21 gusht 1943) shkrimtar danez.

Henrik Pontoppidan Nobel prize medal.svg
Henrik Pontoppidan 1913.jpg
Pontoppidan në vitin 1913
Ditëlindja:24 korrik 1857
Vendlindja:Fredericia Danimarka Danimarka
Ditëvdekja:21 gusht 1943
Vendvdekja:Ordrup, Kopenhagen
Kombësia:danese
Zhanri:romansier, drama

Ka shkruar romane, novela dhe drama në të cilat pasqyron dhe balafaqohet me të metat e shoqëishë, duke shiquar nga ana politike dhe fetare. Problem kryesor i tij është proza që bie në konfflikt me idetë, në jetën e përditshme. Në vitin 1917 e fiton Çmimit Nobel për Letërsi, bashkë me shkrimtarin danez Karl Adolph Gjellerupin.

VepratRedakto

  • Peri i gëzuar
  • Perandoria e vdekjes
  • Toka e premtuar
  • Romane dhe tregime

ReferimetRedakto

  1. ^ ref name=kirkebogTrinitatis
  2. ^ name=kirkebogTrinitatis

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Henrik Pontoppidan – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale